fShare
0
Pin It

Vlasy již dlouho nejsou pouze potřebnou pokrývkou hlavy před slunečním žárem či nočním chladem.

Pro mnohé z nás vlasy znamenají mnohem víc. Prozrazují naši povahu, životní styl a mají též schopnost dodávat či naopak odebírat sebedůvěru. Dotvářejí obličej každého z nás a častokrát bývají důležitým výrazovým prostředkem.

A stejně tak jako ostatní části našeho těla potřebují odpovídající péči a údržbu. Velmi málo vyvolených (nebo též na hodně krátko ostříhaných) si může dovolit vyskočit z postele a bez česání vyrazit do nového dne.

Abychom si tedy v tom novém tisíciletí neuhnali nějakou tu společenskou "vlasovou" ostudu, zašli jsme na pár slov k profesionálce na slovo vzaté-paní Šárce Bártové.

THINK: Zdá se vám, že české ženy obecně zanedbávají své vlasy?

ŠÁRKA: Já celá léta tvrdím, že neexistuje žena ošklivá, jenom žena neupravená. Může být hezky nalíčená, oblečená, ale pokud nebude mít upravené vlasy, tak to nikdy nebude ono. Za to může ekonomická situace, ačkoli dle mého názoru jsou kadeřníci v Čechách velmi levní.

Měli by být mnohem dražší, ale to si momentálně mohou dovolit pouze zahraniční kadeřníci se zahraniční klientelou. Pak si tu můžou chlapi dovolit dát 600 Kč a ženy 2000 Kč za ostříhání, což je běžná cena v Americe nebo v Anglii.

Ovšem za kvalitně odvedenou práci např. při barvení American color zaplatí zákaznice i 3000 Kč – to je práce na tři hodiny a více…Myslím si, že se to ale postupně zlepšuje a že lidi o své vlasy více pečují.

Neustále tu přetrvává to, že ženská si radši koupí drahou věc na sebe, než aby dala 2000 Kč za barvu a vůbec jí nedojde, že barva koupená v krámě jí častokrát neudělá krásnou.

THINK: Zařadila byste váš salón mezi 10 top salónů v Praze?

ŠÁRKA: Určitě ano. Já sama jsem pracovala dvanáct let v hotelu Forum jako vedoucí a prošla jsem spoustu školení, soutěží a různých akcí. Jsme si zde zřídili kadeřnictví a já si troufám říct, že patří mezi těch top ten. Máme tu špičkový vybavení, špičkový výrobky a svým zaměstnancům předávám veškeré své zkušenosti z oboru. Také se zúčastňují veškerých školení od firmy Wella.

THINK: Vy sama také stříháte?

ŠÁRKA: Ano, stříhám. Náš salón je zatím ve fázi zrodu, ale budeme se rozšiřovat o pedikúru, manikúru, kosmetiku, solárium a masáže (klasické, sportovní a čínské), tudíž věřím, že i v této problematické době bude náš salón úspěšný.

THINK: Jakým dalším způsobem se angažujete?

ŠÁRKA: Jsem trenérem soutěží a patřím mezi deset lidí, které patří ke Společenství vytvářející vhodné podmínky pro kadeřníky, jak soutěžní, tak předváděcí. Jsem se např. zúčastnila mistrovství světa kadeřníků v Berlíně.

THINK: Co se hodnotí na takovém soutěžním účesu?

ŠÁRKA: Soutěžní účes se nedá srovnávat s běžným kabinetním (tzn. nositelným..pozn. redakce) účesem. Je to spíš umělecké dílo. Soutěžní účes není nositelný na ulici nebo ve společnosti. Je stvořen pouze pro soutěž, stejně tak jako nějaký extravagantní model na módní přehlídce. Dbá se na módnost, barvu a hlavně na čistotu. Trendy v soutěžních a kabinetních účesech jsou velmi odlišné.

THINK: Jaké jsou trendy kabinetních účesů v dnešní době, aneb na co se klade důraz?

ŠÁRKA: Řekla bych, že nejdůležitější jsou barvy jak u pánů, tak u žen. Dá se říct, že barva vlasů začíná dominovat nad tvarem. Každý rok se objevují nové trendy v barvách i v tvarech, ale většinou ty účesy přetrvávají rok, dva, tři, ale barvy se mění každým rokem. Každý rok přinese nový odstín do módy.

Dneska největším trendem, který jsem si "přivezla" z Berlína jsou melíry-odstíny země, teplý odstíny, ve kterých nezáří červená. Letí např. čokoládový přeliv s oříškovou barvou. Úplný blondýny už dneska nejsou velkým trendem.

Všechno směřuje více do přírodních tónů. Dělají se třeba i barevné kosočtverce na hlavě, různé šachovnice, které drží na hlavě jako barva...atd. Přelivy převládají nad barvou, protože se můžou lépe měnit, zvyšovat lesk vlasu apod.

THINK: Nejprestižnější kadeřnické školy...

ŠÁRKA: Určitě v Anglii a u Francouzů, ačkoli ti mají velmi klasický precizní styl, stejně tak, jako je jejich móda. Dále Amerika a Japonci. Většinou tam, kde se tvoří móda, kde mají lidé estetické cítění, tak odtud vylétnou i trendy účesové.

THINK: Rozhoduje v kadeřnictví pohlaví - kadeřník či kadeřnice?

ŠÁRKA: Muži jako kadeřníci jsou rozhodně populárnější u žen. Ty chlapi mají zkrátka větší cit. Špičkoví kadeřníci převažují nad kadeřnicemi, stejně tak jako je to v oděvní módě např. Versace, Lagerfeld. Chlapi pro to špičkový rukodělný řemeslo mají větší cítění. Ženy jsou preciznější a mají i třeba větší cítění, ale chlapi jsou určitě odvážnější. O kadeřníky – muže je velká nouze, protože jsou "žádaným artiklem" zvláště u zákaznic.

THINK: Kdybyste měla z kadeřnického pohledu zhodnotit různé státy...

ŠÁRKA: Němci jsou rozhodně propracovaní, precizní, ale trend tomu nedají. Italové jsou svým způsobem střelení, ale taky nepatří k těm průbojným. Opravdu k těm průbojnějším patří Anglie a Japonsko. Většinou to ale funguje tak, že odněkud vylítne trend (především z Anglie nebo Ameriky) a pak šíří lavinovitě celým světem.

THINK: Jaké trendy momentálně hýbou světem?

ŠÁRKA: U mužů delší vlasy. Dredy. U žen nastavování vlasů. K nám ještě tyhle trendy úplně nepronikly, protože to není zas tak levná záležitost, všechno se musí tvrdě zaplatit. Ve světě také letí tzv. vyžehlování vlasů, na které se používají speciální žehličky a přípravky, které se používají k tomu, aby vlas nebyl poškozen.

THINK: Stalo se vám někdy, že jste někoho ostříhala a dostala jste za to vynadáno?

ŠÁRKA: Určitě se mi to párkrát stalo, ale člověk se vyvíjí a dneska vzhledem ke své praxi vím, co si může dovolit a co ne. Je to psychologie.

THINK: Cítíte se býti umělkyní, když vytváříte účes?

ŠÁRKA: Jo. Mě to děsně baví. Ráda se nechám inspirovat a s účesem si pohrávám. Pracuji u židle jeden den v týdnu a obsloužím tak 3-4 zákaznice a vyloženě mám pocit tvořivé práce. Asi jsem vždycky měla sklon k umění, aniž bych si uvědomovala, že mi to kadeřnictví k tomu dopomáhá.. Baví mě to.

THINK: Co říkáte na účesy například z předválečné doby?

ŠÁRKA: Ve 20. a 30. letech to byly ty ženský krásný. Letěly ruličky a ty účesy byly skvělý. Opakují se ostatně i v dnešní módě, stejně tak jako móda oděvní se vrací do historie, převážně do let sedmdesátých a osmdesátých.

THINK: Kdyby k vám přišla například Sinead O'Connor a žádala vás, abyste jí vlasy do pasu ostříhala na ježka...udělala byste to?

ŠÁRKA: Já ne. Přiznám se, že ne. Já bych jí udělala určitě nějakou změnu, třeba na polodlouhé, ale přistupovala bych k ní citlivěji. Doporučila bych jí, ať přijde znovu za týden, pokud by měla chuť ještě zkracovat. Lidi totiž většinou nevědí, co chtějí a pokud je to takováhle velká změna, tak ono je potřeba k tomu přistupovat opatrněji. Pokud hned vidím, že se to k tomu člověku hodí, tak se klidně odvážím.

THINK: Lze dát kadeřníka za špatné ostříhání i k soudu?

ŠÁRKA: Ano. Máme i kadeřnického soudního znalce. Častokrát si to lidi rozmyslí. Stávalo se třeba, že kadeřnice spálila zákaznici vlasy trvalou a pak to šlo k soudu. Pokud s požadavkem zákazníka/zákaznice nesouhlasím, tak ho/jí zkrátka odmítnu ostříhat. Jsem odborník a umím částečně předvídat, jak např. radikální změna v účesu může dopadnout. K extravagantním účesům jsou třeba extravagantní lidi.

Nashle Nusle
J. Hurewitz (Photo: The Free Spirited Foreigner)

Nuselský most used to be a popular place for Prague's hopeless to end it all.

Pains, Strains and Author Bar Bills
Angus Matthews Art: Búsuló legény by László Mednyánszky

"Good evening barman."

Nine Kremlin myths to justify the annexation of Cr...
Think Magazine

It is the mantra of Russian propaganda that Crimea legally and peacefully "separated" from the Ukrai [ ... ]

Czech-style craft beer is a hit in Vietnam
Beervn.com Czech styled beer brewed and served at one of 45 microbreweries in Vietnam. Photo: Beervn.com

New craft beers and breweries are now popular Vietnam&...

How to be the "Funny Guy" in your workplace
Joe Bodia How to be the "Funny Guy" in your workplace

Well is it the end of the world or what? (Can I go home now?

Top 10 parks in Prague to enjoy the summer
Kateřina Bartoň Letná Park. Photo: Lancelot Purdue

Slacking off is a centuries-old art in the Czech Republic, and finding a place is easy

The Story of Satan: Better the Devil You Know...
Joe Donohoe The Story of Satan

Who doesn't love the devil? That funny guy with the twinkle in his eye, the advertising pi [ ... ]

Humanifesto #30: Work.
Keith Kirchner  I am back home, where I remain a foreigner.

Don't know where to start. I am back home, where I remain a foreigner.

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Petra Today : Helena Tomorrow : Ludvík After tomorrow : Bernard

Co se dá dělat, když se nudíš
Joe Bodia Co se dá dělat, když se nudíš

Věci, které můžeš dělat bez ničeho, věci, které můžeš dělat s málem, věci, kter [ ... ]

Krátká historie rtěnky
Anna Koslová Krátká historie rtěnky

Jste-li dívka, pak ten nejlevnější způsob, jak vlastnit výrobek známé design [ ... ]

ČECHOMOR - Proměny
Barbora Gregorová ČECHOMOR - PROMĚNY

S pytlem tzv. worldmusic, který se před několika lety nejen v naší zemi plnou [ ... ]

Mluvící maso - povídka Terry Bisson
Terry Bisson Talking Meat

Představ si... vedoucí páté výzkumné jednotky mluví s vrchním velitelem...

Partií měniče spojit s Hyundai pro letošní největš...
Joe Bodia

Iker Casillas (Španělsko), Lukas Podolski (Německo), Giuseppe Rossi (Itálie), Karim Benzema (Fra [ ... ]

Něco málo o… Dj Touchwood
Eva Kolářová

Před šesti nebo sedmi lety si půjčil od kamaráda kazetu, na které bylo nahrán [ ... ]

Příběh o botách
Pavel Kropáček Příběh o botách

Speed byl čistý, bílý a když jsem ho měl v ústech mezi jazykem a  [ ... ]

Profil osobnosti: Niké Papadopulosová
Jen Maxa Niké Papadopulosová

Nedokážu si představit že bych jen natočila film a pak už do něj [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.