Jsme sami? Nemluví na nás? Neposlouchají nás?

Jsme sami? Nemluví na nás? Neposlouchají nás?
Pin It

The Search for Extraterrestrial Intelligence (Pátrání po mimozemské civilizaci) je hledáním, které má odpovědět na jednu z životně nejúchvatnějších otázek: Jsme ve vesmíru jediní?

Ano či ne, jakákoliv odpověì má pro lidstvo hrůzné důsledky.

Kdyby mělo být odpovědí ANO, jsme jediní, pak by se naše civilizace dostala do pozice jediných existujících tvorů, kteří si mohou takové otázky klást. Byli bychom nejvyšší a výlučnou inteligencí v kosmu. Děsivá myšlenka.

Pokud by odpovědí bylo NE, nejsme jediní, tak kdo jiný tu tedy je? Jací jsou? Jaké mají vědomosti? Jakým způsobem se chovají k ostatním? Jaké jsou jejich filosofie, věda a umění? Otázek je nekonečně mnoho, stejně jako možností.

Máme komunikační technologii překonávající obrovské vzdálenosti - miliony světelných let. Jsme schopni posílat i přijímat rádiové signály napříč obrovsky rozlehlým prostorem. Vlastně je posíláme už přes půl století. Všechny rádiové, televizní a radarové signály ze Země pronikají do vesmíru a šíří se po galaxii.

Možná některá jiná vyspělá civilizace naše signály zachytila a nyní posílá své vlastní jako pokus o komunikaci. Jediný způsob, který známe, je dívat se a poslouchat.

To je přesně předpokladem pracovníků SETI (The Search for Extraterrestrial Intelligence). Představují si, že budou s použitím radioteleskopů poslouchat rádiové   vysílání z jiných světů.

Myšlenka SETI vznikla v roce 1959 publikováním studie Giuseppa Cocconiho a Philipa Morrisona v britském časopisu Nature. Ve stati rozebírali možnosti existence cizích civilizací a jakým způsob jejich objevování se závěrem, že nejjednodušší metodou jsou rádiové vlny.

Vybrali si rádiové vlny, protože jsou schopné urazit obrovské mezihvězdné vzdálenosti a na jejich vysílání se používá rozumné množství energie. Posíláme je do vesmíru už více než 60 let. V současné době se všechny naše rozhlasové, televizní, satelitové a radarové signály šíří galaxií. Možná je už někdo zachytil.

Ve stejné době jako byla vydána Cocconiova a Morrisonova studie, dával mladý astronom Frank Drake dohromady plány na první výzkum. Pojmenoval ho Projekt Ozma a uskutečnil v roce 1960. Po dobu dvou týdnů byly pozorovány hvězdy Tau Ceti a Epsilon Eridani kvůli cizím signálům. Žádné nebyly objeveny, ale výzkum začal.

Během dalších třiceti let se uskutečnila řada nových výzkumů s citlivějšími přístroji, mnohem delším časovým rámcem, byly zkoumány tisíce dalších hvězd. Doposud nebyly objeveny žádné cizí signály, ale vždyÈ jsme teprve začali prohledávat terén. Odhaduje se, že jen v galaxii Mléčné dráhy je 100 biliónů hvězd. Aby to bylo ještě složitější, existují miliony frekvencí, na kterých bychom signál mohli přijmout. Takže je možné, že jsme se ještě nedívali na správné místo v pravý čas.

Zdaleka ne ve vzdálenosti nejbližší hvězdy, ale v místě tak odlehlém, kam je přesto možné poslat signál, je telefonní budka. Právě uprostřed Mojave Desert. Když budete hledat v podrobné regionální mapě, najdete malou tečku se slovem telefon. Opuštěné, malé komunikační zařízení, které je vzdálené 24 km od hlavní státní silnice na konci světa.

Sklo je rozbité a telefonní seznam chybí, ovšem telefonní automat funguje. Instalovali ho po 2. světové válce pro blízký důl, který ukončil činnost v 60. letech. Proč ho místní telefonická společnost udržuje v provozu, je otázkou.

Rančer z okolí nám řekl, že v 70. letech vyměnili starý ciferníkový telefon za tlačítkový, protože se ovcím špatně vytáčelo číslo. A pokud vás to zajímá, telefonní číslo je 001 760 733 9969. Nechte ho hodně dlouho vyzvánět, jestli stojíte o odezvu.


www.seti.org, www.setiathome.berkeley.edu
SecondSpin.com

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.
Think Magazine is a grenade in the lap of journalism!

_ The Economist

 

Name Day/Svátek

Yesterday : Petr Today : Svatopluk Tomorrow : Matěj After tomorrow : Liliana

 
Proč lidé huli?
d-X Proč lidé huli?

Když jsem začal psát článek na toto téma, naivně jsem se domníval že půjde o jednod [ ... ]

The Fall
Michael Kyselka The Fall

„The Fall jsou nejlepší kapelou na světě. Od roku 1976 vydali 25-35 desek (z&a [ ... ]

Dolores French; Ten hotel už jsem znala z dřívějš...
Michael Kyselka Dolores French

Událost, která mě straší dodnes, spadla jako peklo z nebe a já věřím, [ ... ]

Hollywoodské poselství
D. Eimer Hollywood

Vyhnout se hollywoodskému mýtu je pro filmaře z Los Angeles téměř nemožné. Při tom st [ ... ]

Realita modelingů
Jeffree Benet Realita modelingů (Foto: Jeffree Benet)

Svět modelingu je světem představivosti a iluze. Vy, model/ka, pracujete s týmem, který se skl [ ... ]

Krása: Redaktovy Hit List
Marie Sommerová a další Krása: Redaktovy Hit List

Už jste si někdy přečetli štítek na vašem oblíbeném šampónu nebo krému?

14 způsobů jak vzrušit ženu bez doteků
Jarka Fricová Kim, painted by Richard Martinez

Bylo nebylo. Jestliže v 16. století v Praze muž položil ruku na ženu, aniž byli formálně zas [ ... ]

David proti Goliášovi: Linux konkuruje Microsoftu...
Tomáš Partl Linux System

Hovorová čeština nabízí pro vysavač slovo „lux” na paměť kdysi prom [ ... ]

Něco o snech
T. Navara Něco o snech

„Někdy si říkám, že by bylo asi lepší sny vůbec nemít.  [ ... ]

GUS GUS - Polydistortion
Keith Kirchner GUS GUS - Polydistortion

Tahle devítičlenná islandská partička hraje moc dobré a duchaplné melodie, co zní jako 80. [ ... ]