MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
ADAM HOLÝ - All. Transformation. Now. Jestli existuje nějaký fotografický žánr na pomezí reklamní, dokumentární, módní, erotické, umělecké a strašidelné fotografie, pak Adam Holý je jeho král, jeho fotografie jsou jeho koně, jeho jablkem je jeho foťák a jeho žezlo… o tom nic nevim. ...

Filmový festival Karlovy Vary
fShare
0
Pin It

Zůstat v letem rozpálených ulicích Prahy nebo se vydat do lázeňského města žijícího non-stop po mnoho dni filmovým festivalem a s ním spojenou zábavou?

Karlovarský filmový festival si už několik let drží stabilizovanou pozici na české, potažmo evropské kulturní mapě. Dnes už jen několik pamětníků vzpomene na nadšenecké snažení pořadatelů v dobách bojů s pražským festivalovým uzurpátorem Zlatý Golemem.

Karlovarský festival zvítězil a na každém jeho dalším ročníku je znát zvyšujícící se profesionalita, ale zároveň také rutina pořadatelského týmu. Na festival rok od roku jezdí více lidí, kapacity promítacích sálů už dávno nestačí, celá akce dostala dost masový charakter.

Lidé, kteří byli u jubilejního 50. Ročníku, kdy šlo skutečně o všechno, musí být atmosférou posledních ročníků trochu znuděni.

Do Karlových Varů se začátkem července nahrnou stovky mladých lidí z Prahy hledajících zde odreagování . Zdaleka ne všichni sem přijíždí kvůli filmu. Jet "do Varů na festival" se se v určitých kruzích prostě stalo téměř bontonem.

Přesto zde stále ještě můžete prožít neopakovatelné dny plné zábavy a uvolněné festivalové atmosféry západočeských lázní, zaplněných na deset dní na toto město nezvykle velkým počtem mladých lidí.

Díky festivalů se na jediné dva týdny v roce z karlovarských ulic a promenád téměř vytratí lázeňští hosté. Mesto povestné svým klidem totiž na čas začne pulsovat nepretrzitym divokým životem. 

Stejně jako v loňském roce vám přinášíme několik rad, které vám usnadní orientaci ve festivalovém mumraji - samozřejmě je nejvíce ocení ti, kteří se na tuto akci vypraví poprvé.

Nejhorší den, kdy se do Karlových Varů můžete vydat je zahajovací den festivalu. Organizátoři finišují s posledními přípravami, na mnoha místeh se ještě dodělává výzdoba, akreditační centrum je zavaleno tisíci hosty. Připravte se na mnohahodinové fronty, zmatky a vztek, že nestihnete ani polovinu toho, co jste na ten den měli naplánováno.

Máte-li čas, vypravte se do KV už den předem - akreditace (pokud na ně máte nárok) získáte mnohem rychleji, mnohem větší šanci máte také při shánění ubytování.

Pokud jste si ubytování nerezervovali předem, měla by být první věc, kterou si na festivalu zajistíte: kapacity levného ubytování jsou ve varech nedostatečné.

Pokud vám stačí bydlet pod stanem, vydejte se do festivalového stanového městečka (v akreditačním centru obdržíte podrobné informace, jak se tam dostat) - nečeká vás žádný komfort, ale jen splnění základních potřeb. Druhou levnou možností, kde během festivalu pobývat je hotel Festival, což je de facto obyčejný středoškolský a učňovský internát zdálený patnáct minut chůze od Thermalu.

Za nevelký peníz zde dostanete čistý pokoj s 2-3 lůžky. Jinak je zde samozřejmě řada možností ubytování v hotelech nejrůznějších kategorií a v soukromí. Logicky platí, že čím dřív vybíráte, tím lepší ubytování máte možnost sehnat.

V den, kdy festival slavnostně začíná, se už můžete v klidu procházet po festivalovém centru, přemýšlet, na jaké filmy, nebo party zajdete a s úsměvem pozorovat davy nervózních čekajících návštěvníků ve frontách.

Karlovy Vary mají během deseti červencových dní zcela odlišný ráz než po zbytek roku. Důchodce promenádující se lázeňským centrem a na město až nezvykle tiché noci během festivalu střídá divoký rej tisíců studentů a dalších hostů, kteří se zde chtějí především bavit.

Karlovy Vary prakticky nespí - party a mejdany končí až v ranních hodinách, kdy už se otvírají pokladny s předprodejem lístků na nadcházející dva dny.

Což je mimochodem asi nejlepší doba, kdy získáte vstupenky na filmy, o které opravdu stojíte. Pokud k pokladnám zabloudíte až kolem poledne, nebo dokonce později, budete doslova paběrkovat a v kinosále skončíte například na mongolském dokumentu.

První filmy se promítají kolem deváté ráno, poslední projekce začínají až po půlnoci. Starosti se sháněním lístků odpadají držitelům zlatých a stříbrných akreditačních karet (VIP), které vám ostatně pobyt na festivalu ulehčí po všech stránkách.

Levné pivo, termální bazén, spousta zábavných lidí a krásný výhled na noční Karlovy Vary - to jsou faktory, které sem léta přitahují další lidi. Během loňského ročníku se ovšem počasí nevydařilo natolik (i když špatné počasí provází karlovarský festival až podezřele často), že se centrum noční zábavy přesunulo do provizorně otevřených Císažských lázní, loni nazývaných Vila Premiere.

V přízemí je k dispozici obrovský sál, kterým po většinu večerů duněly taneční rytmy, v prvním patře je umístěn lounge otevřený až do pozdních ranních hodin. Císařské lázně budou k dispozici také letos.

Potěšitelné je, že až na výjimky (uzavřené party pro zvané) se také sem dostanou všichni akreditovaní zdarma. Tato budova je sice od festivalového centra v hotelu Thermal přece jen dost vzdálená, ale nic člověka neprobere tak, jako půlhodinová procházka na ranním vzduchu...

Je více než pravděpodobné, že díky festivalu změníte na deset dní svůj biorytmus. Budete vstávat později než jste zvyklí a do postele nezřídka uléhat až po rozbřesku. I když kina hrají už od ranních hodin, festivalové dění vrcholí až s přibývajícími denními hodinami.

A I když nafestival nikdo nejezdí, aby si užil klidu, přesto si na něm příjemně odpočinete od velkoměstského ruchu Prahy. Pokud nejste ubytováni na panelákových předměstích Varů, můžete se po tomto městě bez problémů pohybovat pěšky, bez MHD.

I k těm nejvzdálenějším kinům dojdete maximáně za půl hodinky a kdyby se vám to náhodou zdálo nad vaše fyzické možnosti, je tady festivalová doprava zdarma. Většina promítacích sálů je soustředěna v hotelu Thermal, kde také sídlí veškeré festivalové "instituce".

Tato nepovedená stavba, naprosto nepasující ke karlovarské lázeňské architektuře dostává díky festivalu aspoň na několik dní lidský rozměr. Předimenzované chodby, haly a terasy jsou téměř celý den plné lidí, prázdné betonové plochy překrývá festivalový výzdoba a plakáty k promítaným filmům.

Čekání na další film si tu můžete zpříjemnit v několika barech, odpočinkem na trávnících u okolotekoucí říčky Teplé, nebo vyject výtahem koncipovaným jako lanovka zaplavat si do bazénu nad Thermalem.

V noci slouží četné převisy teras a kryté chodby jako noclehárna pro ty jedince, na které se nedostalo ubytování, nebo jim ho nedovolují jejich finanční možnosti.

V podzemí Thermalu noc co noc duní beaty - v Pekle, architektonickou výzdobou diskotéka jako vystřižená z legendární vekslácké story Bony a klid, funguje během festivalu jako klub, kde se střídají kvalitní taneční DJs s živě jamujícími muzikanty. Samozřejmě otevřeno denně až do rána.

Každý festivalový den je na programu minimálně jedna party nejrůznějších sponzorů, nebo filmových a produkčních společností. Vstup na tyto pohoštěním bohaté večírky je jen na pozvánky.

Pokud se vám na obleku blýská zlatá, nebo stříbrná VIP karta, nemusíte se bát, ýe by k vám pozvánka nedorazila. Většina ostatních se o těchto akcích dozvídá buď od informovaných novinářů, nebo šeptandou.

Jestliže máte pocit, že právě vy na té a té akci nesmíte chybět, zajděte za někým z produkce festivalu a vysvětlete mu, proč byste měli být na místě. Odpově'd na vaší žádost vás může překvapit...

Jak chodit do kina?

Z vlastních zkušeností doporučuji: nepřehánějte to. Před šesti lety jsem okouzlen nezávislým filmem prakticky neopouštěl kino Čas, Mekce sekty alternativních filmařů.

Vidět pět, nebo šest filmů denně nebyl problém, zdálo se. S odstupem však z filmového zážitku zbyl guláš různých scén a postav, které jsem nedovedl zařadit ke konkrétnímu filmu. S odstupem také musím konstatovat, že skutečně dobrý z těch filmů byl tak každý čtvrtý, pátý.

Ostatní byly, jak se říká. "zajímavé" anebo prostě špatné. Dva až tři filmy denně jsou k neplnění vašich kinofilských sklonů naprosto dostatečné. Vytipujte si už na začátku festivalu filmy, které opravdu chcete vidět a věnujte trochu energie na shánění lístků.

Sem tam ale také dejte na pověst, která urřitý film na festivalu prochází. Každý ročník se objevilo několik nenápadných titulů, které překvapily. Zajdete-li na jeden film odpoledne, jedno večerní a popřípadě jedno pozdně noční překvapení a pauzy mezi filmy věnujete relaxování u bazénu, nebo v některé z kaváren, bude to bohatě stačit.


- www.kviff.com

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Ladislav Today : Lubomír Tomorrow : Petr a Pavel After tomorrow : Šárka

Artist Showcase: Terezy Urbanové
Joe Bodia

Think ptá se o Obrázky. Proč v dnešní době, kdy je každá výstava virtuální nebo multimedi [ ... ]

Partií měniče spojit s Hyundai pro letošní největš...
Joe Bodia

Iker Casillas (Španělsko), Lukas Podolski (Německo), Giuseppe Rossi (Itálie), Karim Benzema (Fra [ ... ]

Jeden pátek v březnu
Dita Lůffelmannová Labutí rodině

Labutě jsou jediní opeřenci, kteří neunesou ztrátu druha či družky, naposledy vzlétnou co n [ ... ]

COMPOST - One Hundred
Vlastimil Beránek COMPOST - One Hundred

Znalci klubové scény dobře ví, že Německo dalo současnému hudebn&iac [ ... ]

Rozhovor s Wayne Hemingway
Kateřina Hartlová Wayne Hemingway

Wayne Hemingway byl jeden z nejvlivnějších ulice módní návrhář z posledních 100 let...

Zaslepená Praha?
Petr Tomaides Praha, Lumírova ulice (Foto: Kucera Jaroslav CC)

Praha... Ách... už je skoro podzim... odpoledne... krásné slunečné odpoledne, všude klid a m [ ... ]

Už žádná ignorovaná varování...
Rosťa Hedvíček

Včera, 9. října 2001, jsem se díval na Billa O'Reillyho, jak se ptá Newta Gin [ ... ]

Slangovy slovnik: Cože to sakra říkal?
Keeley Keeley: Slangový slovník

Keeley: Slangový slovník o 3000 výrazech vychází v druhé polovině [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...