Welcome to Think Magazine!

Pin It

Chcete vědět, jak je cítit sídliště?

Před naším domem někdo někdy zapíchnul do písku prolejzačky. Kdysi jsme po nich lezli jako opice a předváděli se, kdo se odváží skočit z nejvyšší špricle dolů.

Prolejzačky rezavěly, my stárli a vítr rozfoukával písek po celém světě. Rostli jsme a rostly i naše hračky. Místo prolejzačky tu byl najednou panelák. Proháněli jsme se po něm jako koně, jen skákat dolů z nejvyšší špricle se nikdo neodvážil.

Sídliště voní jako čepice, která tátovi ulítla pod auto, když mě vedl do školky, jako modré tepláky s gumou přes patu a s kapsou na zadku, jako bunkr v popelnici...

Jednou v životě jsem dal ve fotbale gól. Na pískáči mezi paneláky. Stál jsem pak s rukama nad hlavou a křičel GÓL!!! V tu chvíli ze střechy domu za soupeřovou brankou skočil chlap. Viděl jsem, jak strašně rychle padá. Seběhli jsme se nad jeho mrtvolou, jeden z nás v tu chvíli držel v podpaží kopačák.

Ten chlap ležel na boku, měl obrovský břicho a modrý slipy. U pusy se mu dělala loužička krve, vypadala jako bublina v komiksu. Byla tak tmavá, že se nám ji nikomu nepodařilo přečíst, ale podle výrazu jeho tváře jsme se domýšleli, že nám chtěl asi něco říct o nejvyšší špricli.

... jako máminy dlouhý vlasy, jako rajčata, když nám koncem léta dozrávají na balkóně, jako sbírání vajglů pod oknama našeho paneláku...

Jednou v noci jsem byl fotografovat sídliště v mlze. Mlha je šedá i v noci. Expoziční časy vycházely něco kolem minuty. Minuta tohohle domu, týhle ulice, tohohle náhodnýho chodce vysazená z věčnosti, určená k zapomenutí. Zkoušel jsem pak usnout s hodinkama na ruce, ale tíha času mi nedala spát, dokud jsem si hodinky nesundal a nehodil je pod sebe na zem.

Na druhém konci bytu máma brečela a u sousedů o dvě patra výš kukaly hodiny půlnoc. Ty dva noční zvuky jsou si dost podobné a přefiltrované tenkými betonovými stěnami se mísí v zoufalou souhru toho nejvýstižnějšího, co se dá říct o našem domě.

...jako vysedávání na trafačce před školou, jako tenis o stěnu kulturáku, jako barevné papírové milenky, jako zapomenutá první masturbace...

Maminčin naříkavý pláč mě ukolébal do sladkého spánku. Zdálo se mi, že jsem malej kluk a že k nám do bytu vtrhli esesáci, řvali a kopali kolem sebe. Zachumlal jsem se do peřiny, zavřel oči a nalepil se na stěnu. Tátu, mámu a bráchu zabili, jenom mě nenašli. Zůstal jsem sám, hodný malý kluk ve velkém krutém světě. Probudil jsem se a podivil, proč mi tak divně pípá budík, ale ukázalo se, že jsou to ptáci za oknem.

... jako večerní světlo před sámoškou, jako zvonění na přestávku v pátý třídě a jako milióny dalších zrníček jedovaté usazeniny na dně mé krve, jako tisíce kapek inkoustu, kterými nasáklo moje tetované srdce.

"Já ti dal život, ty smrade!" řval na mě. Pak prásknul dveřma a tři dny jsem se doma neukázal. Na víc jsem neměl. Ještě tak na plavbu na vlnách alkoholu v putyce za rohem. Sídliště tehdy vonělo jako žluté vlasy stárnoucí výčepní na zašlém růžovém polštáři. Jako proud moči na zeď stejně starou jako já, jako slzy v ranním slunci, když jsem se zamotal mezi paneláky.

Stal jsem se definitivně součástí komiksu o sídlišti. Z kaluže zvratků a výrazu v mém obličeji si mohl každý kolemjdoucí přečíst něco o nejnižší špricli.


- Text a foto: Matěj Stránský.

Name Day/Svatek

Yesterday : Lýdie Today : Radana a Radan Tomorrow : Albína After tomorrow : Daniel

MONSTER MAGNET - Power Trip
Keith Kirchner MONSTER MAGNET - Power Trip

Vypadalo to tak, že jsem smutněl nad stavem rocku v polovině osmadevadesátého a přemýšlel,  [ ... ]

Přečtěte si více
ROZHOVOR: HERE, aneb Valerie Chauvey, Zdeněk Marek...
Eva Kolářová Kapela Here

Vyškovská kapela Here se na domácí hudební scéně objevuje již [ ... ]

Přečtěte si více
Mimina: NE!
Jeffree Benet Mimina: NE!

Jestli působím trochu zaujatě a hořce, nezbývá vám, než mou náladu omluvit. Mám totiž por [ ... ]

Přečtěte si více
Už žádná ignorovaná varování...
Rosťa Hedvíček

Včera, 9. října 2001, jsem se díval na Billa O'Reillyho, jak se ptá Newta Gin [ ... ]

Přečtěte si více
Drsná pohlednice z Walesu
Tomáš Lachman

Caradog Prichard: Za úplňku (Volvox Globátor 2001)

Přečtěte si více
Z Climaxu do Tokya: DJ Chris Sadler
Zullu Sister (Foto: Facebook)

... aneb co dělá britský DJ v Čechách a v Japonsku?

Přečtěte si více
Něco o snech
T. Navara Něco o snech (Foto: Mallory Morrison)

„Někdy si říkám, že by bylo asi lepší sny vůbec nemít.  [ ... ]

Přečtěte si více
Chci do svého paneláčku!!!
Jana Výborná HON NA MUŽE

Každá žena chce být žádoucí. Některá se cítí  [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.