Welcome to Think Magazine!

Lucie Myslíková, 16 let, se stala internetovou hvězdou po tom, co její fotka nakoupila neonacistu na české rally šel virální.
fShare
0
Pin It

V Praze proběhla nedávno nejmasovější demonstrace od dob "Sametové revoluce".

I když jsem byl rád, že podporu vzbouřeným redaktorům vyjádřilo tolik lidí a aniž bych trpěl fobií z davu, uvědomil jsem si, jak snadno se v podobné mase lidí rozplyne osobnost každého jednotlivce.

Nietzsche kdysi řekl, že šílenství jednotlivců je vzácné, ale u skupin, stran, národů a dob bývá pravidlem. To, že šílenství je izolováno v uzavřených odděleních ústavů, nikterak nevylučuje, aby mimo jejich zdi neprosperovalo šílenství ještě daleko horší, masovější, z hlediska jehož počinů jsou činy jednotlivých šílenců dětskou hrou.

I když rozumově stojí dav pod úrovní osamoceného člověka, vždy záleží na tom, jak se na dav působí. Gustave Le Bon ve své klasické práci Psychologie davu správně podotýká, že není pochybnosti o tom, že dav je často zločinný, ale je často také hrdinský. Já se ve svém příspěvku zaměřím spíše na nebezpečí, jaké bezejmenná masa lidí v sobě bezpochyby skrývá.

Dějiny totiž přinášejí stále se opakující fenomén, kdy mezi "normálními" lidmi, sdruženými do hloučků, shromáždění, davů a mas propuká zvláštní stav klinicky nediagnostikovatelného šílenství, který se bleskově a nezadržitelně šíří.

Objevuje se hysterie, bláznivá přesvědčení, emoce a afekty jednotlivců se nesčítají, ale násobí, život nepřátel i vlastní pozbývá významu, fikce se stává realitou.

Canetti říká, že ve vhodných podmínkách stačí, aby začal jeden takový fanatik a nakazí mnoho "zdravých", takže se stane středem hnutí, "krystalem masy". Těžko lze předpokládat, že davy se skládají pouze z neurotiků a psychopatů. Ke slovu totiž přichází skupinová mentalita, která je poslušna svých vlastních zákonů, jež se liší od pravidel chování jedince.

Když se člověk identifikuje se skupinou, je snížena jeho schopnost rozumového myšlení, ale jeho pocity a vášně jsou intenzifikovány něčím, co lze nazvat emocionální rezonancí či pozitivní zpětnou vazbou. Samotný fakt seskupení lidí v sobě samozřejmě ještě nemusí mít nic patologického, hlavním předpokladem možného vzniku patologie je nastolování či obrana společné hodnoty těchto jedinců, k němuž podle Le Bona teprve přistupují prvky infekce, indukce a emocionálního přepětí. C.G.Jung, známý svou teorií archetypů, hovoří o tom, že změna charakteru, vzniklá vpádem kolektivních sil, je podivuhodná. Podle něj se mírná a rozumná bytost může změnit v zuřivce či divoké zvíře.

"Přikláníme se vždy k tomu, přikládat vinu vnějším okolnostem, ale nic by v nás nemohlo explodovat, kdyby to neexistovalo už předtím. Je jistě dobré kázat rozum a rozvahu člověka, ale co si počneme v prostředí blázince nebo kolektivně zachvácené masy?", ptá se švýcarský psychiatr. Podle něj se to od sebe moc neliší, protože blázna, právě tak jako masu, ovládají neosobní, drtivé síly.

Různých teorií, snažících se vysvětlit projevy masové patologie člověka, je nespočet. Některé se zajímavě doplňují, jiné si vzájemně odporují.

Není od věci se s nimi seznámit. Hlavně je ale dobré si uvědomit, že projevy masové patologie člověka mohou být využívány pro zájmy institucionalizovaného egoismu mocenských elit, formálně ospravedlňovány vyššími hodnotovými zájmy nových světských bohů, spásou národa, záchranou demokracie, šířením civilizace, kultury atd.

Závěr je jednoznačný, snažme se být vždy a všude, na jakékoli sebesmysluplnější demonstraci, hlavně sami sebou.

Name Day/Svatek

Yesterday : Mahulena Today : Romana Tomorrow : Alžběta After tomorrow : Nikola

Chicago House Music
T. Navara Jesse Saunders

Tak, jako je Detroit kolébkou techna, tak je Chicago městem house music. Ovšem Chicago má ješt [ ... ]

Přečtěte si více
Mugwump
Adam Trachtman

Jsou tam příliš mnoho Američanů v Praze?

Přečtěte si více
GUS GUS - Polydistortion
Keith Kirchner GUS GUS - Polydistortion

Tahle devítičlenná islandská partička hraje moc dobré a duchaplné melodie, co zní jako 80. [ ... ]

Přečtěte si více
TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.
Tomas Otradovec TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.

Tichá dohoda. To je téma samo pro sebe. Pro někoho ojedinělá skupina snažící se jít s dobou [ ... ]

Přečtěte si více
Něco málo o... General Kryshpeen (reggae a dub)
Eva Kolářová General Kryshpeen

Již v dětství pořádal doma party - pouštěl svým malým spolužákům "Holky z naší školky [ ... ]

Přečtěte si více
STREET WORKERS: Ti, kteří se starají
Eva Kolářová

Před časem jsem se vypravila do terapeutické komunity Magdaléna v Mníš [ ... ]

Přečtěte si více
Zvuková vylepšení
Joe Bodia Zvuková vylepšení

Nepostradatelné součásti vybavení do 3,000 Kč...

Přečtěte si více
Proč je voda důležitá
Joe Bodia Voda pro pizzu

I když teď se Česká republika opět trpí příliš mnoho vody a zaplavení ohrožuje ekonom [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.