Welcome to Think Magazine!

Woodstock 1969
Pin It

Byly tři hodiny v noci, 11. srpna 1969. Ležel jsem na pryčně v baráku B u pětatřicátého batalionu. Ludwigsbergu v západním Německu.

Četl jsem si Clockwork Orange, když přišel baráčník, prý že mám hovor ze "světa," čímž myslel Státy. Na drátě byl můj otec se špatnou zprávou.

Nevlastní matka umřela na infarkt. Existuje pravidlo, které vojákům zaručuje 30 dní volna, když zemře někdo z nejbližších členů rodiny. Takže jsem byl v pozdním odpoledni připraven nastoupit na palubu letadla na hlavním letišti ve Frankfurtu, abych odletěl domů.

Během příštích dvou dní jsem pobýval se svou rodinou, staral se o hosty a tak. Po pohřbu jsem se vypravil navštívit svého nejlepšího a dlouholetého přítele Jimmiho Leinena, který mi ukázal nějaký náčrtek na papíru s tvrzením, že ho od někoho dostal.

Cár papíru byl celý zmačkaný a byla tam vidět nějaká kresba vytvořená zjevně roztřesenou rukou. Byl to leták informující o rockovém festivalu, chystající se na příští víkend.

Když jsem viděl list umělců, kteří tam měli hrát, kouknul jsem zpět na Jima: "No výborně! Jimi Hendrix, Janis Joplin, Who PLUS Jefferson Airplane?!? Sakra, kdo ti to dal?" mával jsem cárem papíru.

"Nějakej chlapík je rozdával na zastávce autobusu u jezera. Přísahal, že je to pravda."

"Nejspíš pěkný hovno," řekl jsem.

"Myslíš? A co když je to pravda a my to prošvihnem?" zeptal se Jim s potměšilým úsměvem a pak vážně dodal "A krom toho, ten chlapík vypadal, že to myslí vážně."

"Možná," prohlásil jsem teď už s pochybností v hlase. Pak jsem veselejším tónem navrhl: "Byla by to stejně, doprdele, sranda se tam jet mrknout, tak do toho!"

Navzdory mým počátečním pochybnostem jsme 15. srpna 1969 asi v půl desáté dopoledne v sestavě já, Jimmy a další náš přítel Eddie Shanahan nasedli do auta kámoše Franka Collela a vyrazili na třistamílový výlet do Bethalu ve státě New York. Bethel je malé město nedaleko umělecké komunity Woodstock, kde se měl koncert konat.

Nebyl přímo ve městě, ale na nedaleké farmě, která patřila Maxu Yazgarovi (Ať odpočívá v pokoji!). Frank se učinil samozvaným vůdcem této mise a jak se později ukázalo, alespoň pro tentokrát jsme byli rádi, že tak učinil. Byl acid guru ve skupině lidí, se kterými jsem se vídal a byl kovaný v drogách a filosofii hippies. Někdo ho vtipně pojmenoval přezdívkou Krank Furella.

Bylo asi půl třetí odpoledne, když jsme dorazili autem, co nejdál jsme mohli. Nebylo to k místu události moc blízko - asi 12 mil pěšky. Cesta se rozdělovala. Všude parkovaly po obou stranách různé vehykly. Bylo to zacpané, kam až oči dohlédly, obrovský had aut plazící se do nedohledna. Hasiči, sanitky, policejní auta, nic tu nechybělo.

Všude vládl naprostý klid. Ale nedalo se to projet.

"Doprdele s tím," řekl Frank, "musí tu být lepší způsob." V okamžiku, kdy to říkal, už couval a sjížděl polní cestou doleva, pryč od masy aut.

Vůbec se nás neptal na náš názor, ale pravda je, že bychom stejně nebyli pro dvanáctimílový pěší pochod.

Sjížděli jsme tou cestou asi míli a pak jsme odbočili doprava na ještě menší stezku a doufali jsme, že nás někam dovede. Asi po půl hodině šnečí jízdy jsme napravo spatřili farmu. A také farmáře, který stál opřený o vidle a vypadal jakoby pózoval pro portrét "Americká gotika."

Frank se ho vydal zeptat, jestli ví, kudy se dostaneme na koncert. Řekl, že jo, ale že nás to bude stát 20 babek. Poskládali jsme obnos dohromady, nikdo z nás neměl moc peněz a dvacka znamenala v tý době dost peněz. Frank mu podal peníze, chlápek usedl na traktor a rozjel se, my jsme ho autem následovali po nepřístupných polních, lesních cestách a pěšinách. Ale za neuvěřitelných dvacet minut jsme byli na místě!

Ocitli jsme v našem autě uprostřed 500,000 lidí! Nemuseli jsme udělat ani krok pěšky!

Na Woodstocku bylo jedinečné, že autoritám nedošlo, kolik se ho zúčastní lidí. Nebyly připravené. To je hlavní důvod, proč všechny podobné koncerty zůstávají daleko za Woodstockem.

Například ve Watkins Glenn to autority držely pod kontrolou. Byla tam hora policajtů a prodavačů, kteří obchodovali se vším, co si dokážete představit. A potom Altamont, kde 'Stones' udělali tu chybu, že si najali 'Pekelné Anděly' jako ochranku a ti pojali ochranu jako vraždění lidí, kteří šlápli za vyznačenou čáru.

Ale na Woodstocku lidi dělali jenom to, co skutečně chtěli.

Nebyl tu nikdo, kdo by jim říkal, že nesmějí brát drogy, chodit nazí nebo se milovat na veřejnosti. Viděl jsem chlapíka s obrovským množstvím hašiše, který seděl na vagóně nahý a v klidu ho prodával, zatímco policajt od něho stál asi 20 stop a pozoroval to bezmocným zoufalým pohledem jako malý kluk, který se ztratil mamince v obchoďáku.

Jasně, já vím. Byli jsme divocí a náš pohled na svět byl idealistický a zjednodušený. Lidi z generace lásky neměli ponětí, co to bude, až se po dvaceti letech objeví AIDS.

Když to všechno zvážím, stejně si myslím, že jsme dosáhli něčeho úžasného. Spolu s půl miliónem dalších lidí jsme strávili tři dny v míru a hudbě.

Nebo jinak řečeno, stali jsme se na tři dny velkým městem. Narodily se dvě děti a nebyl zaznamenán ani jeden pokus o násilí. Já jsem skutečně nebyl svědkem žádného. Zkuste najít nějaké takhle velké město, kde by během tří dnů nedošlo k nějakému násilí. Těžko se vám to podaří! - (Max Yasgar's Farm, Dan Patrick Bimrose)


Prvním festivalem Woodstock Art & Music, který se konal v srpnu 1969 ve státě New York, prezentovala "květinová generace" šedesátých let nejen svou muziku, ale svůj životní svobodomyslný postoj, odpor k válce (Vietnam) a snahu o vzájemnou lásku mezi všemi. Kulminovala tu snaha o porozumění, osvobození lidského ducha a očištění se.

Další festival Woodstock se pak konal v roce 1994. Podle heslem organizátorů, že "Každá generace si zaslouží svůj Woodstock" se další ročník chystá po pěti letech 23.-25. července 1999.

Legenda se opět vrací do městečku Roma ve Spojených Státech. Atmosféra Wodstocku bude pravděpodobně podobná, ale hudba se liší. Na kapelách, které se zúčastní, bude možné poznat cestu, kterou hudba urazila za 30 let. Předpokládaná návštěvnost letošního Woodstocku je 250 000 lidí.

A Čechům se poštěstilo, že celou tu parádu uvidí v přímém přenosu v pražském areálu Džbán. Skutečná událost se díky organizátorům společnosti Nova Promotion bude v přímém přenosu odehrávat na velkoplošné obrazovce. Účast přislíbily například umělci: Aerosmith, Alanais Morrisette, Chemical Brothers, Fat Boy Slim, Ice Cube, Red Hot Chilli Peppers, Sheryl Crowe, The Offspring, Matallica.

Lars Ulrich, člen posledně jmenované kapely se o letošním ročníku vyjádřil: ,,Další tři dny bláta, hluku a logistických nočních můr? Nenechám si to ujít pro nic za nic na světě".


Zde je pro porovnánií program originální:

Skutečný program Woodstocku 1969 (nebo se aspoň hodně blíží k pravdě)

Pátek, 15. srpna 1969

 1. Richie Havens @ 17:07 (většina zdrojů udává tento čas)
 2. Country Joe McDonald (solo) Známý 'Fixin-to-Die-Rag'
 3. John Sebastian
 4. Swami Satchadinanda - Indický guru
 5. The Incredible String Band
 6. Bert Sommer @ okolo 20:00
 7. Sweetwater
 8. Tim Hardin @ okolo 21:00
 9. Ravi Shankar - musel své vystoupení ukončit v 10:35 kvůli dešti
 10. Melanie
 11. Arlo Guthrie
 12. Joan Baez - hrála 40 minut zadarmo na špatném jevišti, než ji manažer upozornil, že ještě musí hrát na VELKÉ scéně.

Sobota, 16. srpna 1969

 1. Quill @ 12:15 To moc nefungovalo, už o nich nikdo více neslyšel.
 2. Keef Hartly
 3. Santana @ okolo 2:30 Hrál Soul Sacrifice a byl to
  v zásadě skutečný začátek druhého dne Woodstocku
 4. Mountain
 5. Canned Heat
 6. Grateful Dead
 7. Creedence Clearwater Revival
 8. Janis Joplin
 9. Sly and the Family Stone @ 1:30 Tančete na funky muziku!!!
 10. The Who @ 3:00 - 'Abbie, sakra nelez na jeviště' patrně poslední slova Michaela Langa k Abbie Hoffmanovi jpřed tím, než ho Pete Townshend vzal kytarou zezadu do hlavy.
 11. Jefferson Airplane @ 8:30 ráno

Neděle, 17. srpna 1969

 1. Joe Cocker @ 14:00
 2. Velká bouřka to nebyla kapela, ale Matka příroda, která se také chtěla účastnit Woodstocku
 3. Max Yasgur farmář, na jehož pozemku se Woodstock konal
 4. Country Joe and the Fish
 5. Ten Years After @ 20:00
 6. The Band @ 22:30
 7. Blood, Sweat and Tears @ 24:00
 8. Johnny Winter
 9. Crosby, Stills, Nash and Young @ 3:00
 10. The Paul Butterfield Blues Band
 11. Sha-Na-Na
 12. Jimi Hendrix @ 8:30 Jimi uzavírá festival. Je tu v té chvíli okolo 30 až 40 tisíců lidí. Pondělí ráno, 18. srpna 1969. Woodstock Music and Art Fair byl oficiálně zakončen.

Střípky z Woodstocku 1969

 • permanentka na celé tři dny stála 24 dolarů
 • na festivalu se narodily dvě děti, jedno z nich na zadním sedadle motocyklu
 • zaznamenány byly čtyři potraty
 • během akce zemřeli tři lidé, jeden člověk na předávkování heroinem, jeden díky prasklému slepému střevu a jednoho přejel traktor
 • farmáři, kteří byli otráveni přílišným hlukem, vystřelili deset nábojů
 • 33 lidí bylo uvězněno za přechovávání a užívání drog
 • z událostí na festivalu vzešlo osmdesát soudních případů
 • devadesát procent návštěvníků kouřilo marihuanu
 • 400 lidí tu ujelo na špatném tripu
 • ženy z Centra židovské komunity v Monticellu připravily 30,000 sendvičů
 • v roce 1989 byla cena originálních plakátů
  z Woodstocku 2,500 dolarů
 • během události bylo natočeno 120 hodin filmu

 

Name Day/Svatek

Yesterday : Lýdie Today : Radana a Radan Tomorrow : Albína After tomorrow : Daniel

Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000
Jarka Fricová Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000

Pokrok, který člověk dokáže předvídat. Za 78 let se bude psát rok 2000. Když statistika tvr [ ... ]

Přečtěte si více
Oranzovy embécko s bublinkama
M. Stránský Fotopozadí: Matěj Stránský

Skoro bych řekl, když se dívám zpátky na to LOVESTORY uboze natočený, jak na Petříně a na  [ ... ]

Přečtěte si více
Americká historie X
Michael KyselkaAmerická historie X

Americká historie X Je těžké sledovat titulky k filmu Americká historie X, aniž by si člově [ ... ]

Přečtěte si více
Diamanda Galás
Jarka Fricová Diamanda Galás

„Můj hlas mi byl dán jako nástroj k inspiraci mých přátel a jako prostředek [ ... ]

Přečtěte si více
Co s přicházejícím Silvestrem?
Eva Kolářová

Ne každý z nás patří mezi aktivní plánovače oslav, ale Silvestr je Silvestr.

Přečtěte si více
Hit List: Kdo a co?
Jarka Fricová Moby, umělec roku 1999

Připravila Jarka Fricová s použitím zahraničních materiálů...

Přečtěte si více
A dostala nepocítanych
Josef Moník

Květa Šerá, korektorka významného nakladatelství, si domluvila schůzku s jedním překladatel [ ... ]

Přečtěte si více
RIP Ivan Khunt
Michael Kyselka Ivan Khunt

Na úpatí letošního roku nás opouští osobnost na&sca [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.