Welcome to Think Magazine!

Wendy Mucha v New Orleansu (Foto: Jeffree Benet)
Pin It

Tajemné město, o kterém je řeč, se půvabně vlní do tvaru srpečku (odtud je jedna z přezdívek "crescent city") podél řeky Mississippi a je též proslaveno neuvěřitelným šíleným karnevalem Mardi Gras.

Počtem obyvatel by se dalo přirovnat k Praze, klimatem však nikoli, je tu často až nepříjemně horko a tamější vlhkost vzduchu leckoho překvapí (obzvlášť pokud si chcete jít po ránu „a la americká top žena" zaběhat a zjistíte, že vaše šortky a tričko jsou zvlhlé už před vyběhnutím!).

Díky tomuto podnebí se tu každopádně stárne pomaleji a subtropická vegetace je pohlazením pro oko, nemluvě o pomerančích či banánech, které lze pěstovat za barákem na zahradě.

Život tu plyne jaksi pomaleji a téměř odděleně od ostatních měst Ameriky, místní obyvatelé jsou lehko rozpoznatelní díky jižanskému přízvuku a také se ve většině případech vyskytují v nadměrných velikostech, jelikož jídlo je hlavním tématem každého všedního dne. Pokud Vás mé indicie navedly směrem ke Golfskému zálivu, do státu Louisiany, přesněji do New Orleansu, pak máte za jedna.

Tahle jazzová metropole již pár desítek let láká návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a také nezvyklou svobodou. Ještě před několika lety se sem sjížděli studenti z jiných koutů US, protože zde povolená hranice požívání alkoholu byla stále ještě18 let (to už je bohužel historie a dnes se, pokud vám není 21, budete celkem těžko dostávat do jakéhokoli klubu či dokonce k plechovce piva).

Z dob dřívější „nesmírné" volnosti vznikla další přezdívka „nejlepší party město v Americe." Když se řekne N.O., leckomu se vybaví jazz, černoši, bavlna, nedaleké plantáže apod. Znalejším ale přijde na mysl tzv. French Quarter neboli nejstarší část města charakteristická svými železnými balkóny, která je (jak už to ostatně bývá) největším lákadlem turistů.

Ožívá především s příchodem noci, ale i přes den se zde můžete úspěšně potit ve sluncem zalitých uličkách s francouzskými názvy jako například St.Louis, Bienville, Dumaine a další (přežitek z dřívějších dob, kdy Louisiana byla 45 let pod francouzskou nadvládou a v roce 1803 byla Napoleonem prodána Americe).

V denním světle se tahle čtvrť tváří dost nevinně a četné galerie a obchůdky se suvenýry lákají turisty k návštěvě. (pozn. nejhojněji nakupovaným turistickým artiklem je pravděpodobně hlava mladého aligátora, která se prodává téměř všude za cenu od 7 do 15 a více dolarů, dále v pořadí nakupovanosti následují voodoo panenky, chilli omáčky různých barev a chutí, koření a další suvenýry).

Po setmění se veškerý shon koncentruje do Bourbon street. Tato přes den vcelku opuštěná ulička se promění v ráj dychtivých turistů. Důvod? Alkohol (volně nositelný na ulici, což je všude jinde v US protizákonné), ženy (počestné, ale i ty druhé, kterých je samozřejmě drtivá většina), sex (v tomto městě žádné tabu), tanec (především možný při caraokee zpěvu dalších návštěvních klubů) a hlavně zábava, která se jen tak někde nezažije.

Velmi oblíbení jsou zde i tzv. beeds (plastikové „made in china" korále), které mají i přes svou levnost (2-5 dolarů) značnou důležitost.

Kupují si je totiž muži všech generací a mají být odměnou těm slečnám, které si kvůli takové „cetce" vyhrnou tričko a ukáží prsa, po kterých mužné oko lační.

Výsledkem celé této New Orleanské zábavy jsou mužné krky obalené několika desítkami barevných korálů, jinými slovy „na vše připraven" a balkóny plné slečen, které se nechávají (shlížejíce na nedočkavce pod nimi) povzbuzovat k odstranění horní části oděvu. Toto je ovšem pouze zlomek úchylností v porovnání s tím, co N.O. hýbe začátkem března.

Mardi Gras, jehož tradice počíná rokem 1699, je obdobou karnevalu v Riu a není pravděpodobně tak známá, ale za prožití určitě stojí. Během těchto několika dní si uvědomíte, že pokud se život bere moc vážně, pak jde o zdraví.

Tento karneval oslavuje řecké bohy, spontánnost, radost, rovnost mezi lidmi, ať jsou jakéhokoli vyznání, barvy pleti či sexuální orientace (viz např. průvod homosexuálů, transvestitů, apod.).

Od 20.února (zahájení letošního Mardi Gras) se každý den až do vyvrcholení karnevalu (tento rok to bude 7.března) vydávají dlouhé průvody alegorických vozů městem a rozhazují zmiňované plastické korále do napřažených rukou přihližejících (pozn. ještě asi před patnácti lety nelítaly z alegorických vozů korále plastikové, nýbrž skleněné, které byly vyrobeny kde jinde než u nás v Čechách, tato tradice se ovšem musela zrušit, díky tvrdšímu a nebezpečnějšímu dopadu skla). Každý průvod má svou královnu a krále a je tvořen průměrně 17 silně dekorovanými vozy. Stát se králem není ovšem nikdy jen tak.

Booking.com

Tento člověk, jenž usedne na trůn v jednom z posledních vozů průvodu, musel určitým způsobem přispět k blahobytu města nebo být známou, New Orleansem oblíbenou, hvězdou. Minulý rok se v průvodu Orpheus blýskla sympatická Sandra Bullock po boku Harryho Connick Jr. (tuto dvojici lze společně spatřit ve filmu „Love Floats"). Letošní Mardi Gras údajně uvítá rodačku Louisiany, mírně nasládlou Britney Spears (tuto teenage krásku lze spatřit v průvodu Endymion, dne 4.března 2000)

.Po dobu trvání karnevalu se moc věcí v N.O. nebere vážně, proto snad není divu, že kromě průvodů „lidských," lze spatřit i velmi unikátní průvod psů se svými páníčky (Mystic Krew of Barkus). Je to jeden z velmi oblíbených průvodů, kdy překvapeným divákům proběhne u nohou tisíce plemen psů oblečených dle fantazie majitelů do roztodivných kombinéz, paruk, korálů a kdoví čeho ještě.

Nesmím opomenout ani fakt, že během celého karnevalu jsou vypity hektolitry nedobrého amerického piva (v trochu lepším případě se dává přednost mexické Coroně s citronem/limettou), dále pak oblíbené jahodové daqueries, typicky N.O. long drink zvaný hurykán a pak veškeré další opojné, ale i omamné látky.

Vrcholem celého karnevalu je den zvaný celkem neoriginálně Mardi Gras a ten je pro obyvatele tohoto města často důležitější nežli vánoce. Velmi vyzdobený a dlouhý průvod Rex pomalu, ale jistě zahajuje finání oslavy celého karnevalu.

Vše se poté odehrává především ve Francouzské čtvrti a pouhému návštěvníkovi zůstává rozum (a někdy i nejen ten) stát při pohledu nad originalitou, barevností a množstvím masek.

Před očima se vám slévají barvy, paruky, úsměvy, korále v barvách Mardi Gras (tzn. zelená, fialová a zlatá) vám padají z balkonů na hlavu a všude kolem se fotí, fotí a ještě fotí. Je totiž co.

Mnohé slečny i paní moc dobře znají Neworleanský zvyk zvedání triček za korále, proto vyrážejí do ulic bez podprsenek nebo s dokonce pomalovanými prsy, aby se dalo koukat na něco netradičního.

V tento den se však neodstraňují pouze horní části oděvu, ale mnohdy padají ke kolenům i pánské kalhoty s trenkami nebo kalhotky lehce podnapilých slečen. A tohle vše pro pár bezcenných korálů či fotek, které poté rychle zaplňují nemravné stránky Internetu. Sranda však stále není u konce. Kousek od Bourbon street se během odpoledne formují průvody homosexuállů a transvestitů, kterým by kolikrát i ženská mohla závidět ty jejich dlouhé nohy navlečené v černých silonkách balancujících na vysokých podpatcích.

Celé město nepracuje, jen slaví, pije a raduje se ze života. Bohužel vše příjemné musí někdy skončit, tak i karneval Mardi Gras se ztrácí tak úzkostlivě jako Popelka přesně o půlnoci. Po této hodině duchů je celá Francouzská čtvrť vyklizena, masky jsou donuceny jít spát (mnohé jsou již odnášeny spící vzhledem k vysoké „společenské únavě") a zametačům odpadků nastává nejkrušnější chvíle v roce (pozn. zajímavé je, že úspěšnost celého karnevalu se neměří počtem návštěvníků, nýbrž kily sesbíraných odpadků).

Mardi Gras je určitě jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí jihu Ameriky, která New Orleans stojí mnoho úsilí i peněz, ale přináší každoroční příliv několika desítek tisíců turistů, kteří pak zde nutí své protějšky k nadměrným výkonům. (pozn. kompletní přehled Mardi Gras průvodů lze nalézt na www.mardigrasday.com).

V New Orleansu se ale i po skončení někdy až vyčerpávajícího Mardi Gras žije podle hesla 'Let the Good Times Roll' něco v tom smyslu 'nechme zde zábavu vládnout.' Místní lidé neradi poslouchají rad doktorů a pijí, kouří a hlavně jedí jídlo, které jim chutná a které je často velmi nezdravé. Dlouholetou kuchařskou tradicí a vlivem francouzské, španělské, italské a africké kuchyně zde vzniklo několik výtečných a velmi vyhledávaných restaurací jako např. Arnaud's, Antoine's nebo Ruth's Chris steakhouse.

Po výtečném jídle si lze v N.O. vyrazit např. do oblíbeného divadla „La Petite Theatre" nebo třeba klasicky na místní fotbalový team The Saints, který je sice vcelku lehce porazitelný, ale zato se mohou hráči těšit z toho, že hrají v největším krytém stadionu na světě zvaný Superdome.

Pokud ovšem po romantické večeři netoužíte po křičícím davu a popcornovém zápachu, pak lze pokračovat v romantice třeba u jezera Pontchartrain, které odděluje New Orleans od zbytku Louisianské pevniny a je zajmavé tím, že je napůl sladkovodní a napůl slané a ještě ke všemu přes něj vede nejdelší most na světě.

Velká většina Američanů tráví páteční či sobotní večery v kině, proto zde zmíním i kino Palace, kde si lze vybrat z 20 filmů během celého dne. Zkrátka New Orleans je netradiční, ale dobrou zárukou zábavy. Čas jakoby se tu zastavil někdy v minulém století, ale atmosféra svobody a volnosti přetrvala.

Nedoporučuji návštěvu New Orleansu během letních měsíců, protože v této roční době často ani klimatizace neposkytuje všemu živému dostatečnou ochranu před všude vlezoucím horkem. Výhodným únikovým místem se pak stává Florida, která nabízí své krásné pláže asi 4 hodinky jízdy od N.O.

Zbytek roku je pak v New Orleansu velmi snesitelný a až překvapivě jeden krásný slunečný den střídá nový během celého roku. Jak už bylo zmíněno, nežije se tu žádným New Yorským tempem, ale v poklidu a pohodě. Jen snad Mardi Gras pak každoročně rozproudí všechny tepny tohoto dříve nejúspěšnějšího přístavu v US.

Atmosféra tohoto karnevalu se však dá velmi těžce popsat, proto zda-li toužíte po netradiční dovolené, vydejte se vstříc tomuto mystickému městu, které vás může šokovat, pobavit, příjemně překvapit, ale i nepříjemně vlézt pod kůži (v tomto případě se pak rychle odeberte nakoupit váhu, abyste tu konzumaci Neworleanských pochoutek udrželi pod kontrolou.)


- Fotky: Jeffree Benet

Name Day/Svatek

Yesterday : Romana Today : Alžběta Tomorrow : Nikola After tomorrow : Albert

Odpolední směna Monkey Businessu
Ondřej Skalický roku skupina Monkey Business

Monkey Business se za jediný rok své existence katapultovali na vrcholek české [ ... ]

Přečtěte si více
KOKO: Opice mohou mluvit
Helena Červená Koko s kotětem

Znaková řeč - prostředek porozumění lidoopům...

Přečtěte si více
Zacházejte se svými zaměstnanci jako s pokladem
Eva McLeanová

Nyní je ve společnosti povědomí, že každý je ohodnocen stejným dílem ve všech ob [ ... ]

Přečtěte si více
Rozhovor Klára Nademlýnská
Marie Sommerová Klára Nademlýnská

Klára Nademlýnská pracovala od roku 1989 v Paříži jako návrhářka a modelistka střihů. V  [ ... ]

Přečtěte si více
Načeva: Hlava otevřená experimentům
Vlastimil Beránek Monika Načeva

Načeva patřila po celou druhou polovinu devadesátých let mezi nejoriginálněj [ ... ]

Přečtěte si více
Bílí otroci za velkou louží
Honza a Vašek Bílí otroci za velkou louží

Náš příběh začal někdy koncem února 1998 po několikaměsíčním neúspěšném hl [ ... ]

Přečtěte si více
Další trocha do mlýna proti zneužívání žen....
Jarka Fricová Další trocha do mlýna proti zneužívání žen.

Podle posledních mezinárodních výzkumů se odhaduje, že do sítě obchodu se &# [ ... ]

Přečtěte si více
PRAVDA JE TAM VENKU: Agentura Hedonix
Hedonistům naslouchala Efka Kolářová PRAVDA JE TAM VENKU: Agentura Hedonix

Lidičky z Hedonixu jsem poznala při rozhovoru s DJem Incognitem, jejich residentem, kter& [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.