MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Oskar Petr Muzikant, který se vlastně vždy soustředil spíše na nekomerční sféru a paradoxně složil hudbu ke klipu desetiletí - písni Medvídek (na tento relativně důležitý údaj Pavel Anděl při slavnostním vyhlášení pozapomněl). ...

Mono tramvaje
fShare
0
Pin It

Elitáři bezpochyby nastolili v historii etiky tvrdou linii. Nicméně, její základní principy nemusí nutně zapáchat škrobeností, ale mohou ukazovat, jak moc mohou být lidé příjemní, laskaví a ohleduplní.

Možná, že pro některé z post-punkových rockerů není uhlazenost to pravé ořechové, ale pokud nemluvíme o někom, kdo bez přestání chrlí sladké řečičky, není setkání se slušným člověkem příjemné?

Co to přesně znamená být slušný? Abych to zjistil, mrknul jsem se do některých z mnoha knih o slušném chování, které jsou dnes k mání. Obsahují tisíce lekcí, jak postupovat při psaní pozvánek, ale žádná z nich neříká, co v sobě vlastně etika zahrnuje. Já ji cítím jako prvek definující třídu.

Osoba se skutečně dobrými mravy v nikom nikdy nevzbuzuje pocit, že je „pod ní." Knihy bizarně překrucují manýry do pravidel, upínají se na nedosažitelné cíle, spíše něž aby se soustředily na pravidla každodenního života

Jsem fascinován zejména knihami o komunistické etiketě z padesátých a šedesátých let, kdy byly role mužů a žen velmi přesně a velmi odlišně definovány. Knihy z této doby neříkaly ženám o moc víc, než že mají držet nohy u sebe a vyškolit se na chytré manželky a pracovnice v továrně. Muži byli jasně definováni jako ochránci společnosti proti vlivu kapitalismu.

Ale našel jsem i nějaké běžné úvahy překračující limity dané pohlavím a činící každodenní relitu snesitelnější. Být slušný někdy bezpochyby vyžaduje myslet nejdříve na druhé, což zní trochu jako antiteze dnešní české společnosti. Ale stále existuje několik věcí, které jsem nenašel v žádné knize o etiketě a které mě neustále rozčilují. Podělím se o ně s vámi, abychom svět zbavili ohavných věcí, o kterých se nemluví.

Zápach.
Nejzákladnější věc, jak se chovat ohleduplně k ostatním, je mýt se. Je to fakt děsný být v tramvaji s někým, jehož aroma zapácha po celém vagónu. Snažíte se odvrátit hlavu a zadržet dech, abyste se tomu vyhnuli, ale nic nefunguje. Podíváte se na cestujícího vedle a vidíte přesně, o čem přemýšlí, protože si počíná stejně jako vy. Zápach je perfektní příklad, jak špatná etiketa nutí ostatní, aby ve vaší společnosti trpěli.

Obzvláště ohavné je to v restauracích. Minulý týden jeden tatík tak páchnul, že jsme si museli objednat jiný stůl. Ostatní tak učinili zakrátko také a viník zůstal sám s manželkou, která věděla příliš dobře, proč teď mají soukromou jídelnu.

Mohla udělat světu tu laskavost a raději koupit svému velkému tatíkovi šest deodorantů Rexona, než ho vystavovat nic netušící veřejnosti. Samozřejmě, že mu už cestou mohla říci, jak páchne, neučinila-li tak ještě před ní. Mohla a měla mu to říct.

Každý normální člověk najde přijatelný způsob, jak poukázat na to „o čem se nemluví" a co si mnozí sami neuvědomují, ale zoufale to potřebují vědět. Někteří lidé se nemyjí, jiní se zase přehnaně koupou v kolínské. Nejstrašnější je, když rozeznáte stopy po přechozích vůních -Obsession, Charlie, Poison, Giorgio a samozřejmě patchouli. Zapáchat není jenom nesprávné, je to kruté.

Řízení.
Řízení by mohlo být potěšením, kdyby lidé dodržovali několik základních bodů. Vždycky používejte blinkry. Netrubte, pokud to není nezbytné (vaše houkačka není zvonek u dveří). Neblokujte průjezdný pruh, když svítí červená. Dojde-li k nehodě, nezpomalujte, abyste se letmo mrkli na krev, když všichni zpomalí, doprava se zablokuje na celé kilometry.

Nejezděte, doprdele, v rychlém pruhu, když nejedete rychle. Neomezujte nikoho svou pomalou jízdou nebo šlapáním na brzdy. Nikdy nepoužívejte brzdy bez zřejmého důvodu. Buďte laskaví a nechte odbočit toho, kdo na to v postranní ulici čeká už deset minut. Neřiďte, když jste pili, pokud nešlo o lahev vody nebo banánový koktejl.

Zdá se také, že lidé mají obecně problém s tím, jak se chovat ve skupině. Nemá to přímo co dělat s řízením, ale všechno souvisí. Co třeba čekání na tramvaj? V Německu jsou řady na nástup do dopravních prostředků docela formální, nedostanete se do vozu před někým, o němž víte, že tam už čeká déle než vy.

Tady to lidi nezajímá, narvou se do vozu před vámi, aby urvali sedačku, která měla být vaše. Když vystupujete z vozu, nastupující nečekají, až všichni vystoupí. Co to je? Jsou tady lidé tak neurvalí nebo se Evropané báli, že kdyby zůstali ve frontě, někdo by je odstřelil? (Mám radši německý systém, i když se v podstatě zakládá na ponižování.)

Hluk.
V tomhle je se mnou velká otrava a žít blízko mne není žádná radost. Potřebuju hodně spát. Radši jdu do postele dřív, než abych pozdě vstával a jsem protivný, když někdo pouští hlasitou hudbu po jedenácté večer. Myslete na sousedy, než do toho jdete. Sdělte jim předem, že se u vás chystá večírek a dejte jim šanci nebýt doma.

Jestliže víte, že nepřijdou, pozvěte je, možná že budou mít více pochopení až budete ve třičtvrtě na pět stále křepčit. Neexistuje omluva pro nevyzutí se z bot, aby sousedé pod vámi nemuseli poslouchat vaše dupání.

Hlasité orgasmy nejsou nutné a jsou často značně přehnané.

Každý by si měl ulevit, je to důležité, ale sousedé nemusí vědět kde, kdy a kolikrát. Někteří lidé zkrátka žijí jinak než vy a i když se zdá těžké to pochopit, s nechtěnou deprivací spánku se lehce sympatizuje. Každý by měl přidat svou kapku, abychom toho svět zbavili.

Rande.
Buďte upřímní. Nejhorší je nevědět, která bije. Nevědět, jestli se mu skutečně líbíte, jestli zavolá, jestli lže, když říká, že už vás nechce vidět, protože se do vás zamilovává a „není na to připravený." Vzniká z toho starost a posedlost, kterým se dá zabránit prostou upřímností. Jestliže někoho už nechcete vidět, řekněte mu to.

Řekněte mu to hezky, ale řekněte mu to. Nenechte to dojít tak daleko, až to sám pozná. Neříkejte, že zavoláte, když nezavoláte. Nenechávejte někoho v očekávání, protože jste příliš slabí to řešit. Nevědomost je skutečně na hovno a kdyby lidé byli upřímní, nikdo by nemusel procházet celým tím utrpením nejistoty.

Další základní pravidlo o randění a sexualitě je nikdy nepředpokládat. Nikdy nepředpokládejte, že má někdo rád kluky nebo holky nebo pávy a že zaručeně zaujmete pozornost. Nikdy nepředpokládejte, že je nažhavíte poplácáním po zadku jen proto, že to nažhavuje vás.

Zeptejte se svého partnera nebo potenciálního milence, jestli je s určitou praktikou všechno v pořádku nebo ji předem nenápadně navrhněte (fyzicky nebo verbálně), než se do toho pustíte plnou parou. Respektujte jejich možnost výběru a jejich hranice.

Co je dobré pro husu nemusí být nutně dobré pro housera. Jednou a provždy řečeno: každý by se měl snažit zaplatit svou útratu. Jediný důvod, proč by za sebe někdo měl nechat platit, jsou finanční důvody, ne pohlaví.

V pravidlech staré etikety to mělo svůj význam. Muž za ženu platil, protože žena neměla mnoho možností si vydělávat.

Ale to už neplatí, takže pro všechny zlatokopy a po výživném prahnoucí dívky a kluky: nechte si toho! Jasně, je to fajn, když vás někdo vezme ven a je rád ve vaší společnosti, přijměte to a užijte si to, ale neočekávejte od toho, kdo s vámi randí, že bude pokaždé všechno platit jenom proto, že má penis. Je to slabošské a patetické.

Návštěva.
Jestliže jste u někoho doma na návštěvě, uklízejte si po sobě, nabídněte pomoc s nádobím a podobně. Navrhněte také, že něco přinesete a přispějete na jídlo. Je šance, že vás vaši přátelé umlčí, ale vaši nabídku ocení.

Jestliže chcete číst knihu, která mluví o skutečné šlechetnosti a ne o stupidních pravidlech, čtěte Malou princeznu od Frances Hodgson Burnett, jejíž hrdinka rychle střídá prostředí bohatých a chudých a představuje rozdíl mezi opravdu vybraným chováním a naučenou etiketou.

Nikdy neklesne na nízkou úroveň, ani v případě útrap a neštěstí. Má skutečný styl, rozbíjí povýšené způsoby bohatých, které vycházejí z jejich peněz. Být slušný nestojí peníze a za slušnost se vám dostane více úsměvů než za jakoukoli bankovku.

Jakmile se člověk dostane přes třídní rozdělování etikety a přes omyl, že etiketa se nosí jenom v určitých třídách, uvědomí si, jak to dobře funguje a jak sexy mohou být vybrané způsoby třeba při jídle.

Srdečné potěšení, vyjádřené díky nebo „Je mi líto" činí mé pocity vůči příslušné osobě skutečně rozdílnými. Je nejdůležitější si zapamatovat, že role a pravidla by neměla být určována pohlavím, ale pouze tím, zda dávají smysl.


- Poznámka vydavatele: Think není kvalifikováno a nemá ani čas ani snahu zodpovídat vaše otázky ohledně osobní etikety. Omlouváme se.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Matouš Today : Darina Tomorrow : Berta After tomorrow : Jaromír

Venováno neviditelnému kondorovi
Petr Straka Machu Picchu (foto: Petr Straka)

Pablo Neruda nazval Machu Picchu - jeden z peruánských zázraků - "Pěnou kondorů".

Anketa 2000
Petra Matušinová Anketa

Některé podivné otázky pro některé úžasné lidi ...

Z Climaxu do Tokya: DJ Chris Sadler
Zullu Sister (Foto: Facebook)

... aneb co dělá britský DJ v Čechách a v Japonsku?

GUCCI: Současnost i minulost fenomenální značky...
Jan GUCCI: Současnost i minulost fenomenální značky

Dnes je Gucci módním pojmem, velmi úspěšnou a známou firmou, tě&# [ ... ]

LOS AMIGOS INVISIBLE - New Sound of the Venezuelan...
Keith Kirchner New Sound of the Venezuelan Gozadera

Světová hudební nálepka Davida Byrneho má na svědomí zrození těchto „neviditelných” p [ ... ]

New York, město, které nespí
Pavel Jirat New York

New York město měst nebo dobře zvládnutý chaos?

Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000
Jarka Fricová Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000

Pokrok, který člověk dokáže předvídat. Za 78 let se bude psát rok 2000. Když statistika tvr [ ... ]

Co si počít v česku, když má člověk pocit, že se z...
Jarka Fricová

Deprese sužuje milióny lidí na světě přímo a další mili [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...