MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Detoxikace člověk je na to absolutní sám. Detoxifikace - postupné vysazování drogy a překonávávání tělesných obtíží neboli první fáze léčení těla nemocného závislostí - je věc ošemetná a obecně se neví moc o tom, co všechno ji může provázet. ...

Vladimír Mlynář
Pin It

Začal jsem raketově a ještě se z toho furt nemůžu vzpamatovat...

Bývalý člen vlády Josefa Tošovského Vladimír Mlynář je jedním z několika úspěšných mladých politiků zasedajících v českém parlamentu.

Na rozdíl od například Stanislava Grosse, jehož kariéra je od začátku vytyčena členstvím ve straně, byla cesta Vladimíra Mlynáře o něco klikatější.

Začínal jako nezávislý žurnalista, který chápal novinařinu jako poslání, a úlohu svobodného tisku jako hlídacího psa demokracie. Jenže to bylo za „bolševika”, takže z Vladimíra Mlynáře se na čas stal disident. Ale taky nemocniční sanitář a kotelník.

Během ranných let české demokracie dokázal skvěle využít své schopnosti, talent, přirozené sebevědomí a léta trpělivého sbírání zkušeností. Po revoluci krátce pracoval v redakci Lidových novin, odkud odešel na osm měsíců studovat do USA.

Po návratu začal pracovat jako řadový novinář v týdeníku Respekt, o rok později se stal zástupcem šéfredaktora a na konci roku 1994 šéfredaktorem. Tuto práci vykonával až do té doby, kdy dostal nabídku na ministra bez portfeje.

Start politické kariéry tehdy nestraníka Vladimíra Mlynáře byl raketový a katapultoval jej přímo do ministerského křesla, přičemž vstoupil do zbrusu nového politického seskupení Unie svobody. Jeden z nemnoha zástupců mladé generace politiků, který dostal možnost ukázat své schopnosti začínajícího, leč ambiciózního politika a dokázal jí náležitě využít. Ve svém úřadě obstál dobře a o svůj 'neviditelný' resort se také dokázal postarat.

Přeměna žurnalisty Mlynáře v ministra Mlynáře musela být radikální a i názor politika Mlynáře na žurnalisty se změnil, s některými utržil špatné zkušenosti. Není se čemu divit, Vladimír Mlynář dnešních dnů totiž již patří do politiky.

Následující pokus o rozhovor se udál dva dny před ukončením ministerského úřadu Vladimíra Mlynáře.

Vladimir MlynarVladimir Mlynar

O POLITICKÝCH ZAČÁTCÍCH

THINK: „Jaké jsou začátky politika?”

VLADIMÍR: „Já jsem začal raketově a ještě se z toho furt nemůžu vzpamatovat.”

Sám říká, že oblíbeným tématem mnoha diskusí jsou dohady, jestli se coby politik změnil, či ne. On tvrdí, že se nezměnil. A změnil snad on „politiku”? Těžko říct, ale jisté je jedno. Kus práce za sebou zanechal. Za jeden ze svých nejdůležitějších úkolů považuje snahu o prosazení zákona o svobodě informací. Jak o tom ostatně sám hovořil na poslední tiskové konferenci, na které bilancoval své šestiměsíční působení na postu ministra ve vládě Josefa Tošovského:

„Do vlády pana Tošovského jsem vstupoval s dvěma základnímí předsevzetími. Zlepšit přístup k informacím, prosadit existenci zákona o přístupu k informacím a umožnit občanům přístup k informacím z jednání vlády. Myslím, že tento první bod mohu uvézt za splněný a po šesti měsících odcházím spokojen. Téměř všechna jednání vlády byla zveřejněna. Také komunikace s tiskem se zásadně změnila a zlepšila poté, co vláda obnovila press foyer. Vláda podpořila zákon o přístupu k informacím, který poté prošel poslaneckou sněmovnou, bohužel byl vetován Senátem a já doufám, že bude brzy znovu projednán. I tady jsem svůj úkol splnil.”

Tím druhým předsevzetím bylo otevřít problém romského soužití a zde podle vlastních slov dosáhl dvoutřetinový úspěch. Po svém nástupu se stal předsedou meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, která například napomohla tomu, že na ministerstvu vnitra dnes pracují tři Romové. Vladimír Mlynář v této souvislosti chytře pamatoval na budoucnost komise a odkázal jí 5 milionů korun ušetřených z rozpočtu ministerstva vnitra.

O SVOBODĚ

Vladimírova matka Rita Klímová byla první post- komunis­tickou velvyslankyní v U.S.A. Vladimír měl proto možnost tam šest měsíců studovat a na konci svého pobytu stihl i šestitýdenní cestu napříč Amerikou:

VLADIMÍR: „Do Ameriky jsem se zamiloval.”

THINK: „Do čeho přesně?”

VLADIMÍR: „Do svobody...”

THINK: „A jak je to se svobodou a mladými lidmi u nás?”

VLADIMÍR: „Nedávno jsem šel tady okolo parku (metro Malostranská) a na trávě tam ležela mládež, byl horký slunečný den a bylo jí všechno jedno. Tak jsem si říkal, jak je to úžasné, že je jim všechno jedno. Za bolševika to bylo tak, že ať jste dělala co chtěla, dřív nebo později jste narazila na politiku, tedy na bolševiky, kteří jakýkoliv projev svobodného ducha zdecimovali. A to dnes už neexistuje a to je přece úžasné.”

Napadá mě, že právě Vladimír Mlynář byl iniciátorem prošetření zásahu policie při Global Street Party letos na jaře.

THINK: „Je pravda, že jste nebyl spokojen s vyšetřováním ohledně Global Street Party?”

VLADIMÍR: „Je. Stále ještě nejsem spokojen, ale už se bohužel ‘nedožiju’ toho, abych s tím mohl něco udělat. Dostal jsem informace na jejichž základě jsem zásah policie podpořil, a pak se ukázalo, že tyto informace mají velké mezery. To mne otrávilo a dožadoval jsem se informací nových. Nařídil jsem přešetření, jehož výsledná zpráva bude v nejbližších dnech předložena vládě.

O NOVELE TRESTNÍHO ZÁKONA O DROGÁCH

Samozřejmě se nemohu nezeptat na Vladimírův názor na před časem schválenou novelu trestního zákona o drogách.

VLADIMÍR: „Neříkám, že je to dobrý krok. Já nevím, jestli je nebo není. Ale myslím si, že ten zákon má nárok na to, aby dostal právo na existenci. Ty výhrady vůči němu jsou velmi vážné a pokud se v praxi ukáže, že je nevyhovující, tak samozřejmě bude třeba jej novelizovat.”

THINK: „Promiňte, ale teď mluvíte jako politik.”

VLADIMÍR: „Ne, mluvím jako otec dvou dětí který nechce, aby braly drogy.”

THINK: „Já mám ale na mysli formulaci toho zákona. Není důvod obávat se tvrdého postihu za držení například jednoho gramu marihuany?”

VLADIMÍR: „V tom zákoně je napsáno, že to, co je považováno za dávku pro osobní potřebu stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví. A dost pochybuji, že tato vyhláška stanoví, že toto množství je jedna cigareta marihuany. Pokud by to tak bylo, pak by bylo třeba zákon novelizovat. Pokud ale určí, že je to dejme tomu pět dávek heroinu, pak je to, myslím, docela v pořádku, ne?”

O NATO

THINK: „Je podle vás důležitý vstup ČR do NATO?”

VLADIMÍR: „Je a hodně. NATO je jednou z nejdůležitějších věcí (vůbec). Já spím klidně od té doby, co víme, že budeme v NATO. Jsem velkým stoupencem NATO.”

THINK: „Bude nás to stát hodně tolerance.”

VLADIMÍR: „To je dobře, že nás to bude stát hodně tolerance, tím pádem se jí naučíme.”

THINK: „Četla jsem, že před tím, než ČR vstoupí do NATO je třeba příjmout okolo 300 zákonů. Je to pravda?”

VLADIMÍR: „Snad ještě víc. Kompatibilita práva je jednou z nejsložitějších věcí.”

O ZODPOVĚDNOSTI

THINK: „Jaká je podle vašeho názoru nejdůležitější vlastnost dobrého politika?”

VLADIMÍR: „Zodpovědnost.”

THINK: „Myslíte si, že u nás máme nějakého zodpovědného politika?”

VLADIMÍR: „Určitě máme. Víte, já mám slabost pro Josefa Zieliniece, jeho považuji za zodpovědného politika. I Jana Stráského jsem vždy požadoval za zodpovědného politika.”

O VOLBÁCH

THINK: „Jak se Vám líbí výsledky voleb?”

VLADIMÍR: „Výsledky byly dobré. To, co následovalo po volbách už je horší, ale výsledky byly docela dobré.”

THINK: „A jaký má Unie svobody zájem na komunálních volbách?”

VLADIMÍR: „Velký. Potřebujeme úspěch jinak zanikneme.”

Vladimír Mlynář je členem Unie svobody, která je nejmladším sdružením v parlamentu, přičemž její většinu také tvoří mladí lidé. Asi třetina lidí navštívivších předvolební mítinky byli lidé mladí. Jak by asi vypadaly výsledky voleb, kdyby všichni mladí lidé šli k volbám?

Tak se zdá, že český tisk nadobro ztratil dobrého novináře a česká pravice získala mladého energického politika, který to má v hlavě srovnané.

ŽIVOTOPIS

Vladimír Mlynář se narodil v Praze 15. ledna 1966 Zdeňku Mlynářovi a jeho druhé ženě Ritě Klímové, která byla dva a půl roku první československou poli­stopadovou velvyslankyní v USA. Po ukončení Akademického gymnázia ve Štěpánské ulici v Praze praco­val Vladimír Mlynář jako sanitář na interním oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice. V této době se aktivně podílel na práci tehdejšího disentu, zejména jako redaktor samizdatových Lidových novin.

V listopadových dnech působil v revolučním stanu Laterny Magiky a v Motole spoluzakládal Občanské fórum. V říjnu 1990 odešel z redakce Lidových novin a absolvoval devítiměsíční pobyt v USA.

Po návratu byl v srpnu přijat do redakce Respektu a o rok později se stal zástupcem šéfredaktora. V prosinci 1994 začal pracovat jako šéfredaktor tohoto týdeníku. V roce 1992 začal Mlynář působit jako moderátor diskusního pořadu Respektování, který byl specializován na domácí politickou scénu.

Za svoji novinářskou činnost byl v roce 1997 vyznamenán cenou Ferninanda Peroutky.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Mahulena Today : Romana Tomorrow : Alžběta After tomorrow : Nikola

Liquid Harmony
Eva Kolářová Liquid Harmony

Liquid Harmony patří mezi nejz­námější a nejčastěji skloňovanou kapelu ve vše [ ... ]

Přečtěte si více
Global Street Party '98 z Mého Pohledu
Joe Bodia Nevolte: revoltute!

16. 5.1998 došlo v Praze k patrně nejdůležitější, mám na mysli nejdůležitější z hledisk [ ... ]

Přečtěte si více
Mimina: NE!
Jeffree Benet Mimina: NE!

Jestli působím trochu zaujatě a hořce, nezbývá vám, než mou náladu omluvit. Mám totiž por [ ... ]

Přečtěte si více
Mistr Loutkař
Ivan, který se stal nedávno pomocníkem balzamovače Mistr Loutkař - Karel Gott

Jednoho dne mě bezmyšlenkovitě listujícího nějakým magazínem zarazila fo [ ... ]

Přečtěte si více
Podprsenku jsem začala nosit od desíti let
Fatin Nazmin Podprsenku jsem začala nosit od desíti let

Bylo to ponižující. Byly tu ty... VĚCI, které trčely dopředu a vc [ ... ]

Přečtěte si více
Techno na louce aneb Stará Huť 98
Jakub Trnka

 V pořadí již pátý ročník Free techno festivalu proběhl ve dnech 30. 7.- 3. 8. 1998 na lo [ ... ]

Přečtěte si více
Schvaluji útok na USA?
Petr Tomaides

To bych byl asi blázen. (Nehledě na to, že by mě ihned zavřeli na pár let za schvalování tre [ ... ]

Přečtěte si více
Jak praví historie o Českém filmovém umění
Petra Carter Filmové umění

Vztah filmu k výtvarnému umění...

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...