MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Je Radio 1 nezávislé? Pražské Radio 1 se rádo nechá nazývati jedinou nezávislou, nekomerční stanicí u nás. Proč tomu tak je, však nevím. Podle čeho se dá posuzovat míra nezávislosti či nekomerčnosti radiové stanice? ...

Youcef Hadj Moussa
fShare
0
Pin It

Youcef Hadj Moussase narodil v Praze v roce 1970. Je česko-alžírského původu a část dětství v Alžíru strávil....

Fotografií se začal zabývat v roce 1993, v letech 1995-97 studoval na Institutu tvůrčí fotografie, ale studia nedokončil. Vpodstatě je samouk. Výrazně na sebe upozornil začátkem letošního roku, kdy jeho výstava Několik poznámek ohledně léta v pražské galerii kavárny Velryba vzbudila značný ohlas.

THINK: Jsi z jedné poloviny Alžířan a z druhé Čech. Kde se cítíš doma?

Když jsem byl v Alžíru, tak jsem se cítil jako cizinec, stejně tak se cítím tady. Nejsem ani Čech ani Alžířan. Nejsem nic. Určitě mám nějaké kořeny, ale nevím o nich. Momentálně žiju v Praze, protože mi to tady vyhovuje. To ale neznamená, že bych nemohl žít někde úplně jinde. Mám v Praze spoustu přátel, takže se sem z ciziny vždycky těším. Přátele mám ale po celém světě, tak to asi není v tom místě.

THINK: Proč se vyjadřuješ skrze fotografii? Proč používáš ke svému vyjádření technický obraz?

Protože stačí zvládnout řemeslo, které není tak náročné, je to otázka času. Není co zkazit. Není nemožné zachytit čistou emoci.

THINK: Vnímáš fotografování jako zážitek?

Je těžké o tom přemýšlet zpětně. Já to prožívám, ale nevím jak, protože se v tu chvíli jedná o setiny vteřiny. To je jako orgasmus.

THINK: O čem vyprávějí tvoje fotografie? Je to o tobě?

O mně asi ne. Vůbec ne. Ty fotografie žijí samy. Já si nechávám vždy dost velký odstup mezi tím, kdy něco vyfotím, a kdy je z toho snímku hotový obraz. To platí paradoxně i pro polaroidy, kdy fotku vidím hned. To, že ji vidím hned, ještě neznamená, že je hotová na výstavu.

THINK: To znamená, že později ji vnímáš už jako solitér, už ne ve vztahu k situaci, kdy vznikla?

No určitě. Ta fotografie nemá s tou situací vůbec nic společného. Ta fotka je svět sám pro sebe. Je to úplně mimo mě. Je to nový svět. Já tvořím světy.

THINK: Odhaluješ svoje pocity? Vyprávíš o svém životě?

Myslím, že se to může zdát, ale není to tak. Můj život je úplně jiný. Když se třeba někdo na ty fotky podívá, řekne si, tak tohle je svět Youcefa Hadj Moussy. Ale můj svět je jiný. Nemá s tím zdáním nic společného. Fotografie a já, to spolu určitě nějak souvisí. Moje fotky, to jsou různé světy samy o sobě, které se mnou mají něco společného. To je něco, co neexistuje.

V kritice na výstavu ve Velrybě se píše, že ty fotky jsou možná moc hnědé, že jsem to možná přehnal s prezentací, že celé vyznění bylo moc arti­ficiální. Ale pro mě je to důležité, protože tím posunem zdůrazňuju, že to není dokument mého života, že jde o nové obrazy.

THINK: Zpočátku jsi se věnoval klasickému dokumentu. Proč?

S fotografováním jsem začal, když jsem viděl u kamarádky na stěně fotografii od J. Koudelky. Později jsem byl hodně ovlivněn S. Salgadem a humanistickou dokumentární fotografií vůbec. Fotil jsem především lidi. Vždycky to byly jednotlivé fotografie.

THINK: Proč jsi se přestal zabývat dokumentární fotografií?

Klasickému dokumentu se věnuje spousta lidí. Ale jde vlastně o to, že vlítnou do nějaké cikánské rodiny a nafotěj', co se dá. A v tom nevidím žádný smysl. Nebavilo mě zasahovat do života cizích lidí. Vztah fotograf-objekt je pak strašně jednostranný. Fotograf se hájí tím, že ukazuje, jak ti lidé žijí, ale to není pravda. Dělá to pro sebe. Aby mohl vydat knihu nebo udělat výstavu a zviditelnit sebe.

THINK: Jak se změnil tvůj pohled?

Začal jsem fotit věci, které jsou z mého života - jsou a nejsou. V okamžiku, kdy fotím se jedná o čistý vztah s krajinou, stromy. Když potom snímky zvětšuji, tak je to něco jiného. Použiji i fotografii, o které si vůbec nepamatuji, že vznikla. A vždycky jde hlavně o rychlost, o impulzy. Vpodstatě se snažím o dosažení nějakého nereálna. Fotografie se tváří jako reprodukce skutečnosti, jako pravda, přitom to vůbec pravda není.

THINK: Proč teď pracuješ s polaroidem?

Koupil jsem si amatérský přístroj Polaroid ze sedmdesátých let. Cítil jsem potřebu dělat barevné obrázky. Stejně tak jsem nějaký čas neměl k dispozici fotokomoru a na polaroidy není potřeba žádné vybavení. Ten proces vyvolávání jako by neexistoval, při samotném fotografování vpodstatě odpadá nastavování správné expozice. Zůstává samotný akt zastavení pohledu. Stačí jen zmáčknout spoušť a je to....

THINK: Jaký je rozdíl oproti klasické fotografii?

Já můžu ve chvíli, kdy udělám polaroid, hned vidět, jak je jiný. Je strašně zvláštní, pozorovat fotku a ještě mít v živé paměti situaci, kterou zachycuje. Je to schizofrenní, ale zároveň pří­jemné. Ve filmu Alice ve městě od Wenderse hrdina fotící na polaroid říká: „Je to zvláštní, že na fotografii vypadá vše jinak než ve skutečnosti.”

THINK: Zpracováváš je nějak dál?

Teď dávám vždycky povedenou fotografii naskenovat a nechám ji vytisknout zvětšenou na bubble-jet tiskárně. Je to obdoba klasického zvětšování, ale výsledkem je tisk.

THINK: Jak vnímáš reakce publika na tvoje fotografie?

Není to pro mě nic zásadního. Dřív jsem s tím měl problémy, hlavně když jsem chodil do školy, měl jsem vždycky strach z reakcí okolí, tedy spolužáků. Měl jsem obavy, jestli jsou moje práce dostatečně dobré, jestli já jsem dostatečně dobrý. Časem jsem tyhle komplexy překonal. Já si myslím, že moje věci jsou kvalitní, v tom smyslu, že jsou udělané poctivě, s maximálním nasazením. V daný okamžik neumím udělat nic lepšího. Jak si je ten který divák přebere je jen jeho osobní věc. Já vím, že to na té stěně visí a jen tak nespadne. Nejsou to jen nějaké sračky. Když se moje fotky někomu líbí, tím líp, když ne, tím hůř, ale pro něj. Mě se to netýká.

THINK: Tvůj vztah k tvým fotografiím je jasný, neotřesitelný?

No jasně. To je bratrský vztah. Ony žijí samy o sobě. Ony existují. Jsou životaschopné.

THINK: Máš pocit, že publikum je schopné chápat tvoje fotky?

Jo. Já nevím jak velké to publikum je. Ale to není zásadní. Ty fotografie jsou univerzální. Na výstavě ve Velrybě byly v knize reakce naprosto vyhraněné. Buď „je to perfektní, moc se mi to líbí” nebo „je to strašný, vzdej to”, ale žádné poznámky typu: „hezká výstava, byla jsem tady”. Ty moje fotky komunikovaly s lidmi jasně, buď je iritovaly nebo se jim líbily. Na druhou stranu nechci dělat umění, které v prvním plánu provokuje nebo k něčemu burcuje. Zároveň si myslím, že ty moje věci jsou něco nového, relativně nového. Určitě nejsem jediný fotograf, který fotí takhle, to určitě ne.

THINK: Máš nějaké vzory? Ovlivnil tě někdo, i podvědomě?

Třeba Robert Frank a jeho kniha Američani nebo Bernard Plossu.

THINK: Jsi spoluzakládajícím členem skupiny TITON. Co pro tebe znamená komunikovat s lidmi naladěnými podobně jako jsi ty?

S lidmi, kteří mají k fotografii podobný přístup, jsem se setkal asi před rokem. Je to příjemné, stimulující. Ti lidé se mezi sebou ovlivňují. Tak nějak nenápadně. Komunikace se rozvíjí až je to neuvěřitelné, přestože každý přicházíme úplně odjinud. Skupina TITON sdružuje lidi z Čech a z Francie. Minulý rok jsme se náhodou s mojí přítelkyní fotografkou Martou Le Du potkali s Frankem Dubois, který nám ukázal několik fotografií, a my jsme mu potom pomohli uspořádat výstavu ve fotogalerii U Řečických. Hodně jsme si povídali o fotografii, ukazovali jsme si navzájem naše práce. Tak vzniklo jádro skupiny TITON. Řekli jsme si, že by nebylo od věci udělat společnou výstavu. Objevili jsme další lidi, kteří uvažují podobně a nyní konečně připravujeme velkou společnou výstavu.

THINK: Děláš také komerční fotografii?

Jsem specialista na taneční scénu. Velmi dobrý...

THINK: Prodáváš svoje volné fotografie?

No jasně...

THINK: Líbí se ti něco v české fotografii?

Mám moc rád Josefa Koudelku, Josefa Sudka a Jana Svobodu. Jinak nevím. V současné české scéně mě nic příliš neoslovuje. Připadá mi, že se stále omílá to samé. Existuje tady garnitura oficiálních, a jinak nic moc. Samozřejmě jsem přesvědčený, že tady žije celá řada zajímavých autorů, o kerých ale nikdo neví.

THINK: To je zvláštní kombinace: Koudelka a Sudek se Svobodou.

Každý z nich pracoval úplně jiným stylem, ale jejich skutečné vnímání reality je, myslím, velmi podobné. Fotografie se většinou posuzuje podle toho, zda se jedná o dokument, výtvarné zátiší nebo ateliérový portrét, a to mi připadá falešné. Podle mne je důležitější, jestli je fotografování emocionální nebo intelektuální záležitost.


Kontakt na Youcefa Hadj Moussu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Mahulena Today : Romana Tomorrow : Alžběta After tomorrow : Nikola

S hou$e music do dalšího tisíciletí
Spejbl Illustrace: Mario Torero

House party je jedním z hlavních druhů zábavy mladých lidí a konečně u  [ ... ]

Přečtěte si více
LADIDA - Laser Girl
Keith Kirchner LADIDA - Laser Girl

Ti šťastnější z vás, kteří na svých toulkách tímhle malým světem měli možnost dostat  [ ... ]

Přečtěte si více
Něco málo o DJ Incognito
Eva Kolářová DJ Incognito

THINK: Stál jsi u zrodu rádiové stanice Stancija 2000, jsi jejím residentním DJem a vedeš lite [ ... ]

Přečtěte si více
Co je to Jungle? Co je to House?
Davey D Co je to House?

Jungle, drum’n’bass a house jsou slova, která dnes slyšíme na každém rohu. Vypadá to [ ... ]

Přečtěte si více
Jak se nejlépe sblížit s prknem
Šárka Hanousková Jak se nejlépe sblížit s prknem

"Největší pohoda, jakou si dokážeš představit!" pokřikovala má kamarádka Jana, když se vr [ ... ]

Přečtěte si více
Dobré ráno, Slime!
Petr Straka

Ke spánku to mělo daleko, natož pak ke sladkému spánku. Byla to krátká chvíle nevědomí hou [ ... ]

Přečtěte si více
Patrik Ouředník: Europeana, Stručné dějiny dvacáté...
Barbora Gregorová

Postihnout v kostce celé dějiny 20. století, století snad nejkrvavějš& [ ... ]

Přečtěte si více
Zatopený les
Tereza Nekudová Ilustrace: Martin Němec

Přišla dřív. On právě dorazil. Dlouho se neviděli. Nedřív se ptal o [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...