Babe LN
fShare
0
Pin It

BABE LN. Za tímto jménem se skrývá Elen Řádová a krom toho, že skvěle hraje, také skvěle vypadá.

Málokdo ovšem ví, že Elen je také multimediální umělkyní a předloni získala prestižní ocenění na výstavě ORBIS FICTUS spojené s měsíční stáží v kalifornském San Francisku. Sešly jsme se v divadelním baru Paláce Akropolis, kde ji také nejčastěji můžete spatřit v akci.

THINK: Kdy se u tebe poprvé objevil impuls zkusit to jako DJ?

ELEN: U mě to bylo v trochu jiném pořadí. Nejdřív jsem dostala nabídku pouštět hudbu v chill-outu v Tam-Tamu, protože jsem měla velkou sbírku ethno-dance. Až potom jsem začala pozorovat DJe, kteří hrají z gramofonů a chtěla jsem to taky zkusit. Před čtyřmi lety jsem si tedy koupila gramofony a zkoušela, jak na to. Ze začátku jsem si kupovala pomalejší desky, hip-hop a acid-jazz, teď hraju hlavně breakbeat. Ale nechci hrát jenom jeden styl, důležitější je pro mě nálada toho tracku, než rytmus.

THINK: Jungle, drum'n'base, break-beat - v poslední době spousta nových stylů. Je možné přijít ještě s něčím novým?

ELEN: Myslím, že nejde o to vymyslet něco nového. To je stejné jako s módou. Všechno už vlastně někdy bylo, záleží na tom, jak se dají staré věci dát do nových souvislostí. Pak vznikne něco, co přesně vystihuje momentální okamžik.

THINK: Muziku „jen" pouštíš a mixuješ nebo máš i své vlastní hudební nápady?

ELEN: Nápady by byly, teď jen přijít na to, kde a hlavně kdy je realizovat.

THINK: Hraješ na něco?

ELEN: Na gramofony.

THINK: Nedávno jsi hrála v Divadle Archa na večírku Radia 1 se skupinou X-life. Jak se ti s nimi hraje?

ELEN: Tak z téhle partičky mám obrovskou radost, hodně si s nimi rozumím. Jak po lidské, tak i hudební stránce.

THINK: Máš v plánu další projekty?

ELEN: Možná víc, než se dá zvládnout. Kromě sólo DJingu a X-life je tu ještě hraní s DJ Liquidem A, Stricktly Orangem coby MC a Mr. Bassem. Taky hrajeme tři ze čtyř gramofonů - s DJ'em Blue a Alim, což je geniální scratcher.

THINK: Na chvilku odbočíme od hudby. Dokončila jsi úspěšně Akademii výtvarného umění. Jaké tvorbě se věnuješ?

ELEN: Na Akademii jsem byla v atelieru Aleše Veselého, Michala Belického a Milana Knížáka. Takže jsem dělala instalace, video a videoinstalace. Až v poslední době jsem se zase vrátila k malbě a kresbě.

THINK: Také se účastníš výstav. Chystáš něco v dohledné době?

ELEN: Teď v květnu by měla být taková výstava zlobivých holek v galerii MXM, v létě v Berlíně pak výstava „Tělo jako důkaz," která byla vloni v Olomouci a německá kurátorka se rozhodla ji převézt do Berlína. Na podzim zase ve Veletržním paláci bude zajímavá výstava, kterou organizuje člověk, jenž chápe, že výtvarné umění je momentálně mrtvola a zajímavé věci se dějou někde na pomezí a v rámci subkultur. Jeho koncept začíná citátem z Goldieho a vystavovat tu bude např. skupina WAX DOG z Londýna, která dělá módu na přežití. Krom toho kreslím komix, chci točit video - takový celovečerní agentský klip. To všechno by se mělo propojit v rámci projektu „Do nebe", který pořádá časopis Umělec alias Divus ve spolupráci s radiem Limonádový Joe. Výstupem by měla být párty s live hudebníky, videem, tanečníky...

Babe LnBabe LnTHINK: Co jsi dělala v San Francisku?

ELEN: Za svůj exponát vystavený na Orbis Fictus jsem dostala cenu, která obnášela peníze a měsíční pobyt v San Francisku s možností vytvořit projekt v Exploratoriu, což je taková hodně zábavná verze Technického muzea. V šedesátých letech vytvořili koncepci propojení umění s technikou, spolupracovali s lidmi jako Brian Eno, Paul Demarini a pod.

Vystavují tam spoustu objektů, ve kterých ozřejmují např. nějaký fyzikální jev. Výborné jsou třeba akustické objekty, můžete surfovat v netu nebo si v malém kinosálku promítat nějaké nekomerční filmy z archívu. Je to skvělý prostor a samotná budova je pro Evropana trochu šok - antika mezi cadillaky a lachtany na Alcatrazu opravdu zapůsobí.

Původně jsem měla bydlet v penzionu nedaleko Exploratoria se samými japonskými turisty, ale já neměla pocit, že ten měsíc chci strávit takhle, takže jsem penzion odmítla a odletěla do S.F. s pár telefonními čísly v diáři. Nakonec jsem bydlela u jednoho člověka v Mission spolu s mexickým indiánem, skateboardistou z Floridy, peršanem a arménsko-židovským emigrantem. Mou ložnicí byl mini domek na stromě v krásné zahradě.

Myslím, že jsem prakticky poznala většinu tváří S.F. Na týden jsem vzala house-sitting a jeden den v týdnu jsem pomáhala s programam distribuce jídla pro bezdomovce, za což jsem kromě bydlení měla i co jíst. Takže za ty peníze, co bych utratila v penzionu, jsem radši jela na dva týdny za kamarádem do N.Y.C., nakoupila si desky a po příjezdu do Čech si koupila motorku a splnila si tak jeden dětský sen. Byla jsem v USA podruhé a můj pohled se oproti prvnímu pobytu dost proměnil - spousta věcí, která mi tradičně vadila, vadit přestala. Myslím, že v Evropě je celá ta nůše kulturního povědomí a tradic v tuto chvíli trochu na obtíž. Pop vznikl v Americe a já mám jistou slabost pro postoj „nestydím se za svůj životní styl."

THINK: Zašla jsi tam určitě i do klubů, jak to tam šlape?

ELEN: Kluby byly vesměs příjemný, mile mně překvapila větší diverzita, než je zvykem v Evropě, rozhodně to nebyl z 99% house. V S.F. a NYC jsem navštívila asi tak 20 klubů, včetně jedné soukromé hip hop párty v Berkley a objevila všechno od ethno-dance přes funky a jazzy grooves až po trance. Docela legrační bylo moje vysílání na pirátském rádiu.

Babe Ln artBabe Ln artTHINK: Hrála jsi už na mnoha místech v zahraničí. Kde všude?

ELEN: Největší zážitek bylo asi hraní v Anglii v Manchesteru, kde jsem hrála nejdřív v jednom malém klubu a potom na párty s Mr. Scruffem. Ráda jezdím do Bratislavy, několikrát jsem hrála ve Vídni, s Liquidem a Strictlym jsme hráli v Banja Luce a teď na festivalu v Bourges ve Francii.

To, že jsme mohli vidět věci, které mě zajímají, jsme si museli dost tvrdě odpracovat. Viděla jsem Freestylers + Tenorfly + Mc Navigator, Orbital, Skint Soire s Cut le Rockem. Byla to docela prdel vidět Touchého, jak pouští ty samé desky, co mám v kufru, skoro vůbec se nenamáhá je mixovat a jen se culí se zdviženými ukazováčky z té své kazatelny na skákající 2000 lidí pod sebou...

THINK: Můžeš srovnat atmosféru, lidi - tam a tady?

ELEN: V tomhle mě hodně bere Anglie, jak kluby vypadají, co se tam hraje, jaký jsou tam lidi a taky, jak se baví. Třeba ve Francii mně přišlo, že jsou hrozně studený, což jsem od Francouzů fakt nečekala. Celkově je u nás pořád instituce DJ něco hrozně podřadného ve srovnání se situací venku. Tady na tom rocku usnulo strašně moc lidí. To, že se s nima nemá DJ chuť vybavovat uprostřed mixu o tom, proč tam nepustí něco „normálního" (třeba Zeppelíny), absolutně nechápou.

THINK: Mezi DJ's se objevilo mnoho nováčků. Máš mezi nimi nějakého favorita?

ELEN: No, napadli mě lidi, co už ale nejsou žádní nováčci, spíš jsou hodně mladí, takže toho můžou ještě hodně nastíhat. To je třeba Ali nebo Lukas. Z lidí, co hrajou celkem krátce jsou to kluci z Punta. A taky mě potěšilo, že do toho šlo konečně dost holek.

Babe Ln rozhovorBabe Ln rozhovorTHINK: Mají tuzemští DJ's šanci koupit tady dobré desky?

ELEN: Tohle není zrovna nejlepší situace, na druhou stranu mě těší, že si i ve zdejších podmínkách pořizují dobré desky. Když vyjedeš ven a máš možnost srovnání, naši DJ's nedopadají špatně ani technicky, ani co se týče repertoáru.

THINK: Máš někdy pocit, že bys chtěla něco změnit?

ELEN: Pokud myslíš měnit něco ve svém životě, tak ne. Jen ty složenky by mohl někdo platit... Pokud myslíš v sobě - tak bych si přála, aby mě nedostávala agresivita a tupost. Kdybych měla tu moc změnit svět, tak bych tyhle dvě věci zrušila.

THINK: Co ti tady nejvíc chybí?

ELEN: Moře a teplo. Víc žen, které se nechtějí přizpůsobit tomu, co se od nich očekává a nebojí se.

THINK: Co nejraději děláš, když si vyšetříš nějaký čas sama pro sebe?

ELEN: Tak tenhle pojem neznám.

THINK: Máš nějaké oblíbené místo, kde se zašít, když nemáš na nikoho náladu?

ELEN: Vanu. Nanosím si tam všechno, co potřebuju: popelník, kávu, telefon, jointa...

THINK: Jakou hudbu si pouštíš doma?

Babe Ln artBabe Ln artELEN: To záleží na počasí a náladě. Na usínání mám takový kousky jako Morcheebu, Cocteau Twins, Rockers Hi-Fi. Na probrání jungle. Taky jsem trochu deformovaná a na cédéčkách mi vadí ty pauzy mezi tracky. Poslouchám zamixovaný kazety, teď jsem si oblíbila tu od Stanzima a Blua.

THINK: A co mimozemšťani?

ELEN: Teď jsem žádala o jedno stipendium do New Yorku. Bohužel asi vzali moc vážně, že jsem do zdůvodnění napsala, že mě umění zas tak moc nezajímá, ale ráda bych v N.Y.C. chodila do klubů a komunikovala s UFO.

Pořád narážím na stejný problém. Otázky v rozhovorech se formulují v duchu: „Nevadí ti, že jako magistra umění pouštíš desky a kreslíš komixy?" nebo „Nevadí ti, že neděláš ,vážné, umění?" Podle mne je nesmysl takhle to oddělit. Díky některým svým odchylkám si vůbec myslím, že jsem tu přeměnu v UFO, kterou na sobě pozoruju, v sobě měla geneticky zakódovanou. Ale teď jsem byla v Roxy na koncertě Audio Active a myslím, že Japonci jsou v tom podstatně dál.

THINK: Díky. Já věděla, že je nás tu víc.

Co to obnáší začít podnikat?
Stefanie Ovamannová Co to obnáší začít podnikat?

Ověřte si uskutečnitelnost svojí myšlenky [ ... ]

Tom Waits for no man (humanifesto #08)
Keith Kirchner Think brain gear

Last Friday night, every conversation seemed to revolve around the death of Tom Waits, as if it were [ ... ]

Mr and Mrs Booze
David O'Kelly Actor and writer David O'Kelly

We have all experienced something like it or close to it, a love affair.

Nullis no more
Dr Paul Kail

When Captain Cook landed in Australia, he declared it a terra nullis because the inhabitants were ap [ ... ]

1999 Beyond Art: Destroying 2000 Years of Culture
Thurston Moore

1999 Beyond Art is a 'living installation' exhibition that will take place at Prague's Mánes galler [ ... ]

A Brief History of the Future
James M. Ward & Gary Jaquet

A Preface from the Gamma World...

Aliens: Curse or Salvation?
Jeffree Benet Aliens are already here!

Roundtable: The aliens are here. Should we cheer or tremble?

The New Czech: Recipe for Success
Angus Mathews

Boring job? Crappy car? Ugly wife? Don't worry, help is at hand! Just follow these simple steps and  [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Sandra Today : Bartoloměj Tomorrow : Radim After tomorrow : Luděk

Richard Erml: Zuzanka a tibetské velehory (deník z...
Barbora GregorováRichard Erml: Zuzanka a tibetské velehory (deník ze svatební cesty v dopisech)

Milý Richarde, stejně jako ty ležím v posteli (narozdíl od tebe ne na Bulovce [ ... ]

MONSTER MAGNET - Power Trip
Keith Kirchner MONSTER MAGNET - Power Trip

Vypadalo to tak, že jsem smutněl nad stavem rocku v polovině osmadevadesátého a přemýšlel,  [ ... ]

Pivo je život!
Petra Carterová Pivovar Velké Popovice

Historie piva v českých zemích aneb kde se pivo vaří, tam se dobře daří!

RADIUM.NFO - Released Tracks
Barbora GregorováRADIUM.NFO - Released Tracks

Rudě červený obal brněnské formace Radium.nfo vyzařuje velké množstv&iacut [ ... ]

Kultura velkoměst
Joachim Dvořák Kultura velkoměst

Obklopeno budovami velkoměstského labyrintu přichází za vámi nové číslo kulturn [ ... ]

Něco málo o… DJ A.L.I.
Eva Kolářová DJ A.L.I. (Fotky; Honzo)

Možná ho znáte z pravidelných středečních akcí v XT 3. Tři roky si sem chodí zahrát, ale  [ ... ]

Vizuální verbalizace Roberta Williamse
Steven Cerio Self-Portrait with Extraneous figments 1997 Oil on canvas 30 x 36 Tony Shafrazi Gallery, New York

Dámy, ostré sváry a silná auta...

Řidiči, berte nás!
Tomáš Partl Řidiči, berte nás!

Když se začátkem léta kamarádka Helena vracela vlakem domů na Moravu, zaslechla, jak se mladí [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.